reklama

"Pokud se spojíme a budeme dodržovat pravidla, tak budou současné restrikce dostatečné a nebude zapotřebí dalších opatření," uvedl dnes premiér Viktor Orbán ve videu umístěném na jeho oficiálním facebookovém profilu.

Maďarský ministerský předseda už v úterý oznámil zavedení stavu nouze, jenž v zemi platil také letos na jaře. Podle agentury Reuters bude Orbánova vláda opět rozhodovat pomocí dekretů a požádá parlament, aby jí tento způsob vládnutí schválil na 90 dní.

Nákaza koronavirem se dnes potvrdila u maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta, který je na oficiální návštěvě jižní Asie. Szijjárto byl pozitivně testován při příjezdu do Thajska a v Bangkoku musel nastoupit do karantény. "Nevykazuje žádné příznaky," uvedl thajský ministr zdravotnictví Anutin Čarnvirakul. Dalších 12 členů maďarské delegace mělo negativní test. Šéf maďarské diplomacie přijel do Thajska z Kambodže, kde se setkal s premiérem Hunem Senem a obnovil po 25 letech fungování maďarského velvyslanectví.

Orbánův kabinet na jaře čelil kritice ze strany opozice, ochránců lidských práv i Evropské unie kvůli zákonu, který mu dal v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu. Tyto mimořádné pravomoci vlády skončily v červnu.

Vláda nyní také podle agentury MTI vyhlásila zákaz nočního vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ráno. Uzavřeny budou například bary, otevřeno naopak mohou mít restaurace a obchody, nezavírají se ani školy. Diváci na sportovních akcích, v divadlech a kinech budou smět obsadit jen každé třetí místo. Zábavní podniky, kde si není možné sednout, zůstanou zavřené.

Agentura rovněž připomíná, že Orbánův kabinet se brání zavedení striktní celostátní karantény, aby zmírnil dopady opatření na maďarskou ekonomiku, kterou poznamenala jarní karanténa nejvýrazněji z celé střední Evropy.

V úterý premiér prohlásil, že nová opatření jsou zapotřebí, aby vláda zabránila vyčerpání kapacit nemocnic, které by podle něj hrozilo zhruba v polovině prosince.

Maďarsko dnes také oznámilo dosud nejvyšší denní přírůstek koronavirových případů od začátku pandemie, za poslední den testy prokázaly infekci u 4219 lidí. Poprvé překonaly hranici 4000 případů denně, podotýká Reuters. Zároveň za poslední den zemřelo 90 lidí s covidem-19, což je rovněž dosud nejvíce. Celkem se v takřka desetimilionovém státě nakazilo 90.988 obyvatel, z nichž 2063 zemřelo. Zotavilo se 21.232 infikovaných. V nemocnicích leží 4871 pacientů s touto infekcí, přičemž 355 jich potřebuje plicní ventilátory.

Itálie rozšíří noční zákaz vycházení

Italský premiér Giuseppe Conte podepsal dnes nad ránem dekret, kterým od čtvrtka v zemi zpřísňuje opatření v boji s koronavirem. Noční zákaz vycházení od 22:00 do 5:00 hodin bude nově platit v celé Itálii, stejně tak uzavření obchodních center o víkendech a svátcích, píší agentury. Omezení by měla platit zatím čtyři týdny, do 3. prosince.

Během nočního zákazu vycházení smí od čtvrtka Italové opustit své domovy jen kvůli cestě do práce nebo ze zdravotních důvodů, pro obojí bude potřeba potvrzení. Ve vozech veřejné dopravy smí cestující obsadit nanejvýš 50 procent kapacity, výjimku mají školní autobusy. Jakékoliv cestování ovšem vláda nedoporučuje.

Na středních školách bude povinně výuka na dálku. Zavřou se také všechna muzea.

Zastaví se také výletní lodě plující pod italskou vlajkou, turistické i soukromé. Ty, které jsou již na cestě, musí přistát do 8. listopadu.

Nové vládní nařízení rozděluje 20 italských regionů podle stupně epidemického ohrožení na zelené, oranžové a červené zóny. Řím tak chce reagovat na rozdíly mezi oblastmi a zavádět některá opatření jen lokálně.

V Itálii za úterý přibylo 28.244 případů nákazy koronavirem a 353 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Podle agentury Reuters je to poprvé od 6. května, kdy bilance obětí přesáhla hranici 300.