Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael dal Hamásu ultimátum. Žádá propuštění rukojmích do ramadánu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Pixabay

Izrael ozřejmil, za jakých okolností zahájí ofenzivu v Rafahu na jihu Pásma Gazy. Počítá s ní v případě, že teroristé z hnutí Hamás nepropustí rukojmí do začátku ramadánu. Ožehavým aktuálním tématem je také návrh omezení vstupu na Chrámovou horu v Jeruzalémě.

"Svět i Hamás musí vědět, že pokud rukojmí nebudou do ramadánu doma, budeme pokračovat v bojích všude, včetně oblasti Rafáhu," uvedl v neděli člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc podle Times of Israel. Muslimský postní měsíc ramadán má letos začít 10. března.

Ganc vzkázal lidem, podle nichž bude cena ofenzivy příliš vysoká, že Hamás dostává možnost se vzdát a propustit rukojmí a umožnit obyvatelům Pásma Gazy slavit ramadán. Média informují, že do jeho začátku se nadále budou snažit dojednat příměří Američané, Katařané a Egypťané.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ovšem včera zdůraznil, že válka proti radikálům bude pokračovat do zničení hnutí. "Ti, kdo nám chtějí zabránit v operaci v Rafáhu, nám říkají: prohrajte válku," prohlásil.

Izraelská vláda se podle médií reálně zabývá návrhem, který by omezil přístup muslimů na Chrámovou horu v Jeruzalémě během ramadánu. S nápadem přišel krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Ben Gvir, na jehož stranu se přiklonil i Netanjahu.

V Izraeli z toho důvodu panují obavy ze zvýšení napětí. Kabinet varovala i tajná služba Šin Bet, která navrhuje mírnější omezení vstupu, kdy by se věkové omezení týkalo pouze Palestinců ze Západního břehu. Ben Gvir chce zakázat vstup všem muslimům ze Západního břehu a umožnit ho jen izraelským Arabům starším 70 let.

Témata:  Izraelská armáda Gaza HAMÁS

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 22:02

Rallye Šumava otřásla tragédie. Žena nepřežila vážnou nehodu

Tragická nehoda předčasně ukončila letošní Rallye Šumava Klatovy. Jedna z posádek v sobotu havarovala při průjezdu rychlostní zkouškou. Vážně zraněná spolujezdkyně byla vrtulníkem přepravena do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy