Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael na prahu další války. Armáda provádí rozsáhlé útoky v jižním Libanonu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda ve středu dopoledne oznámila, že provádí "rozsáhlé" útoky v jižním Libanonu a v údolí Bikáa na východě země. Podrobnosti o této operaci sdělí později, uvedl server Times of Israel (TOI).

Těsně před oznámením o nové vlně útoků v Libanonu izraelská armáda přiznala, že raketa odpálená proiránským militantním hnutím Hizballáh poprvé zasáhla oblast poblíž Tel Avivu. Raketový útok však byl následně zneškodněn izraelskou protivzdušnou obranou, jak uvádí agentura AFP.

Mluvčí izraelské armády Nadav Šošani uvedl, že odpálení rakety země-země na Tel Aviv ze strany Hizballáhu představuje "eskalaci" konfliktu.

„Hizballáh se jednoznačně snaží situaci vyostřit... tohle je jen jedna část," zdůraznil Šošani a dodal, že jednotky Hizballáhu se „snaží terorizovat stále více lidí“.

Izraelská armáda na briefingu potvrdila, že její jednotky zasáhly místo, odkud byla raketa odpálena, konkrétně zařízení v oblasti Nafachíje na jihu Libanonu.

Izraelská bojová letadla během noci na středu provedla sérii náletů na cíle Hizballáhu na libanonském území. Podle TOI byly zasaženy sklady zbraní, odpalovací zařízení a další objekty využívané Hizballáhem.

Mezi zasaženými cíli byl například raketomet v jižním Libanonu poblíž obce Tabnín, který Hizballáh použil k odpálení pěti raket směrem na Karmelské pohoří na severu Izraele a do údolí Vádí Ára, ležícího přibližně 55 kilometrů severovýchodně od Tel Avivu.

Izraelská ofenzíva v Libanonu pokračuje již třetí den. Dosavadní útoky si vyžádaly více než 500 obětí a přes 1800 zraněných. Při útoku v Bejrútu v úterý zahynul také vlivný velitel Hizballáhu Ibráhím Kubajsí, který velel raketové divizi zodpovědné za útoky na izraelské civilisty.

Libanonské úřady hlásí, že nejméně 16 500 lidí opustilo své domovy na jihu Libanonu a v údolí Bikáa, které jsou cílem izraelských leteckých útoků v ofenzivě proti Hizballáhu. Pro vysídlené osoby bylo připraveno zhruba 150 školních budov, jak uvedl libanonský web L'Orient-Le Jour

Agentura AP informovala, že některé rodiny strávily noc v úterý ve školách v Bejrútu a Sidonu, protože hotely byly plné nebo příliš drahé. Mnoho lidí proto přespalo v autech, parcích nebo na plážích.

Na sociálních sítích lidé nabízejí své byty nebo pokoje vysídleným rodinám. V Bejrútu byla na opuštěné čerpací stanici zřízena kuchyň, která připravuje jídlo pro vysídlené.

V Baalbeku na východě Libanonu lidé před útoky vytvořili fronty před pekárnami a čerpacími stanicemi, aby se zásobili potravinami a palivem. Na hraničních přechodech se Sýrií vznikají zácpy kvůli odchodům lidí do sousední země.

Následkem nejnovější eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem zemřelo během dvou dnů téměř 560 lidí, což je nejvyšší počet obětí od války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.

Pondělní eskalace vypukla po raketových útocích Hizballáhu na sever Izraele, kdy odpálil asi 150 raket. Jednalo se o reakci na sérii explozí komunikačních zařízení v Libanonu a Sýrii, připisovaných Izraeli, při nichž zemřelo 39 lidí.

Konflikt mezi Izraelem a Libanonem se zhoršil po vypuknutí války v Pásmu Gazy, kde Hizballáh podporuje Hamas. Přeshraniční útoky způsobily masové vysídlení obyvatelstva na obou stranách hranice.

Izrael uvedl, že zasáhl 1600 cílů spojených s Hizballáhem, včetně zbraní a raket v soukromých domech. Izraelská armáda je připravena na pozemní invazi, pokud to bude nutné, po přesunu vojáků k severní hranici.

Odhaduje se, že Hizballáh disponuje přibližně 150 000 raketami, včetně střel s dlouhým doletem schopných zasáhnout kdekoli v Izraeli. Uvedl to server Jerusalem Post.

Témata:  Izrael Izraelská armáda Libanon

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.