Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael podnikl nálety u Damašku, akce v Libanonu nevyšla: Drony spadly v Bejrútu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Pixabay

Dva izraelské drony dnes brzy ráno havarovaly na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou radikálního hnutí Hizballáh. Incident odsoudil libanonský premiér Saad Harírí, podle kterého se drony dají považovat za otevřený útok na svrchovanost Libanonu. Izraelská letadla v sobotu večer zároveň udeřila poblíž syrské metropole Damašku na íránské síly.

První z izraelských průzkumných dronů dopadl na střechu mediální kanceláře hnutí Hizballáh v Bejrútu, druhý se na místě objevil zhruba o tři čtvrtě hodiny později, ve 2:30 místního času (1:30 SELČ), a ze zatím neznámých důvodů vybuchl blízko nad zemí. Svědkové hlásili jednu velkou explozi, která otřásla oblastí a způsobila požár.

#Lebanon’s PM Hariri slams Israeli drone incursionRead more: https://t.co/ejigSxl4wq#Israel @saadhariri pic.twitter.com/XwCmFeeZpm

— Press TV (@PressTV) August 25, 2019

"Armáda okamžitě přijela na místo, kam drony spadly, a oblast uzavřela," uvedla libanonská armáda v prohlášení. Jedná se o první podobný incident za posledních deset let.

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh označil událost za "velmi, velmi, velmi nebezpečnou" a za počátek nové éry ve vztazích s Izraelem, se kterým vedl Hizballáh v roce 2006 měsíc dlouhou válku. Prohlásil, že jeho hnutí se nyní bude ze všech sil snažit operacím izraelských dronů v Libanonu zabránit. Mluvčí Hizballáhu předtím řekl, že se dnešní havárií nemělo hnutí nic společného. "Ani jeden z dronů jsme nesestřelili," uvedl.

Premiér Harírí incident označil za „novou agresi“ ze strany Izraele, o dalších krocích se hodlá poradit s prezidentem Michelem Aúnem. Ve vzdušném prostoru okolo hlavního města a jeho předměstí se pohybuje větší množství letadel, uvedla zároveň kancelář předsedy vlády.

Izraelská letadla v noci mířila i na íránské síly v Sýrii, které se podle mluvčího izraelské armády chystaly vypustit ozbrojené bezpilotní letouny na cíle v Izraeli. Zatímco mluvčí řekl, že letectvo zasáhlo několik cílů jihovýchodně od hlavního města, jeden z vysoce postavených představitelů íránských revolučních gard tvrzení popřel. "Izrael a Spojené státy nejsou natolik mocní, aby zaútočili na několik izraelských center," citovala představitele íránská tisková agentura ILNA.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) během náletu zemřeli dva členové Hizballáhu a jeden jeden Íránec. Nasralláh řekl, že úder cílil na pozice Hizballáhu a že nezůstane bez odvety.

Mluvčí izraelské armády novinářům sdělil, že íránské síly byly připraveny vystřelit na Izrael "vražedné drony". "Útok cílil na íránské radikální jednotky Kuds a šíitské milice, které v posledních dnech připravovaly útoky ze Sýrie na cíle v Izraeli," uvádí se v prohlášení.

Izrael často provádí raketové útoky v sousední Sýrii, ale jen zřídka je komentuje. Nálety v Sýrii v minulosti mířily zejména na íránské cíle a Hizballáh, jež je íránským spojencem.

Témata:  Izraelská armáda Izrael Sýrie "bezpilotní letouny ""drony""" Libanon Hizballáh

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.