Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael podnikl útok na pozice syrské armády

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Podle něj byly útoky, které připsal Izraeli, "zaměřené na radarové zařízení syrské armády" mezi provinciemi Suvajda a Dará. Ve stejný den Izrael podle amerických médií zaútočil na Írán v rámci odvety za jeho víkendový útok.

Podle zdrojů z prostředí zpravodajských služeb má Írán v některých oblastech Sýrii silnou vojenskou přítomnost. Údajně se tam nachází i síť podzemních základen milicí podporovaných Íránem.

V uplynulém období Izrael podnikl ve vládou kontrolovaných částech Sýrie stovky útoků. K přímé odpovědnosti za ně se hlásí jen zřídka.

Opakovaně však deklaruje, že útočí na základny militantních skupin spojených s Íránem. Je jím například libanonský Hizballáh, který na podporu armády syrského prezidenta Bašára Asada vyslal tisíce bojovníků.

Údery izraelské armády na Hizballáh se zintenzivnily po vypuknutí války v palestinském pásmu Gazy po útoku na Izrael ze 7. října 2023. 

Témata:  Sýrie Izraelská armáda

Aktuálně se děje

22. května 2024 16:52

Rusko chce revidovat státní hranice. Pak to údajně popřelo

Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruskou státní tiskovou agenturu RIA, to uvedl nejmenovaný vojensko-diplomatický zdroj. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy