reklama

Netanjahu telefonicky hovořil s Bidenem, kterému řekl, že probíhající operace izraelské armády v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy bude pokračovat ještě tři až čtyři týdny, uvedla stanice Channel 13 podle webu Times of Israel. Citovala nejmenované diplomaty.

Americká administrativa očekává, že boje budou poté méně intenzivní a lépe zacílené. Podle zprávy každopádně Biden nestanovil, že Izraelci musí dokončit operaci do konce roku.

Web Axios dříve uvedl, že izraelská armáda se domnívá, že potřebuje ještě dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy v Chán Júnisu a následné ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás.

"Americká zpráva je taková, že by chtěli dokončit boje dříve, s menší újmou pro palestinské civilisty a větší humanitární pomocí pro Gazu. Také bychom si to přáli, ale nepřítel nesouhlasí. Američané tomu rozumí, spolupracujeme. Potřebujeme je a oni potřebují nás," uvedl izraelský činitel.

Boje se momentálně odehrávají zejména na jihu Pásma. Chán Júnis je obklíčen a na dvou frontách čelí izraelským tankům. Armáda sdělila, že postupuje dům po domu a šachtu po šachtě, což je evidentní narážka na tunely využívané teroristy z hnutí Hamás. Střety s radikály pokračují také v několika oblastech na severu Gazy.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ještě před zahájením nedávného příměří avizoval, že jakmile smluvený klid zbraní skončí, vojenská operace může s intenzitou pokračovat další dva měsíce. "Bude to pokračovat, protože potřebujeme dosáhnout vítězství a vytvořit tlak na propuštění dalších skupin rukojmích," vysvětlil.

Netanjahu během přestávky v bojích zmínil tři cíle války, jimiž jsou eliminace Hamásu, návrat všech rukojmích a jistota, že Gaza už nikdy nebude představovat nebezpečí pro Izrael. "Budeme pokračovat do konce, do vítězství. Nic nás nezastaví. Jsme přesvědčeni, že máme sílu a vůli nutnou pro dosažení všech cílů války," prohlásil.