Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelci se připravují na válku, vládě ale nevěří

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Izraelci se připravují na hrozící válku s Íránem. Někteří přestávají věřit své vládě a mají obavy, že se v případě války budou muset spolehnout sami na sebe. Poukázal na to německý server Deutsche Welle v exkluzivní reportáži. 

Izraelští občané se na válku připravují i přesto, že armáda pokyny pro civilisty nijak nezměnila. V nejvyšší pohotovosti je pouze armáda. „Prohlášení našich nepřátel bereme vážně. Proto jsme připraveni v maximální pohotovosti v útoku i obraně,“ prohlásil podle DW mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) Daniel Hagari.

Podle reportáže německého serveru jsou v největším střehu obyvatelé severních částí židovského státu. „Současné napětí s Íránem jen zvyšuje stres. Připravovali jsme se na to už delší dobu. Při každém zvuku, který připomíná výbuch, při každém zabouchnutí dveří si říkáte: ‚A je to tady‘,“ vylíčila Bat-Chen Roznerová, která i s rodinou žije v Izraelem okupovaných Golanských výšinách.

Izraelka dodala, že se snaží i s rodinou žít běžný život. „Nepřijde mi logické, že budeme jen sedět v bezpečné místnosti a čekat, až se něco stane,“ podotkla.

Roznerová se připravuje i na možnost, že bude muset svůj domov opustit. „Kdybych měla dělat zvláštní opatření pokaždé, když se objeví konkrétní hrozba, zkrachovala bych,“ míní.

Obyvatelka města Ašdod nedaleko Pásma Gazy Ošra Lerer-Šajbová je prý připravená na nejhorší. „Od 7. října je naše bezpečná místnost vybavena potravinami a vodou pro případ, že tam budeme muset zůstat tři nebo čtyři dny,“ nastínila.

„Lidem nedělá větší starosti vyhlídka na útok Íránu, ale pocit, že jsou na všechno sami. Kdysi jsem měla pocit, že kdyby mě unesli, moje země udělá všechno pro to, aby mě dostala zpět. Nemáme strach z Íránu, ale z izraelské vlády a z toho, že infrastruktura země nefunguje správně,“ dodala Lerer-Šajbová.

Podle ní Izraelci cítí změny v důvěře vůči vlastní zemi. „Je patrné, že je něco jinak. Lidé téměř nevycházejí z domů. Silnice jsou prázdné. Je to dost smutné,“ posteskla si.

Napětí na Blízkém východě je neobvykle vysoké od chvíle, kdy byl na konci července při návštěvě Teheránu zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. Stalo se tak jen několik hodin poté, co při izraelském náletu v libanonské metropoli Bejrútu zahynul prominentní představitel Hizballáhu Fuád Šukr.

Zejména s odvoláním na smrt Haníji Teherán přislíbil, že jeho smrt přímo na íránském území pomstí. Chystanou odvetu potvrdil také Hizballáh v reakci na smrt Šukra. „Za jakýkoli akt agrese proti nám z jakékoli strany tvrdě zaplatí,“ adresoval izraelský premiér varování oběma stranám.

Témata:  Izrael

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy