Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda neutralizovala desítky bojovníků Hamásu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Pixabay

Izraelské ozbrojené síly informovaly, že během svého pozemního postupu v Pásmu Gazy neutralizovaly dalších několik desítek bojovníků z radikálního palestinského hnutí Hamás. Tito bojovníci se údajně pokoušeli zaútočit na izraelské vojáky z tunelů a vojenských pozic na severu Gazy.

Na jihu palestinského území provedla izraelská armáda v noci specifickou akci, během níž probíhala evakuace budov a likvidace výbušnin. Během této operace se vojáci setkali s členy Hamásu, kteří vylezli z jednoho z tunelů, které tato organizace využívá k přesunu zbraní a bojovníků. Vojáci na tyto ozbrojence zahájili palbu a zabili je, uvedla izraelská armáda.

Izraelské letectvo v noci provádělo nálety na různé části Pásma Gazy. Lidé také hlásí výbuchy na jihu tohoto území, kam byli civilisté podle pokynů izraelské armády evakuováni kvůli bojovým operacím na severu. Jedním z obyvatel Gazy, který s rodinou před několika týdny hledal útočiště ve škole ve městě Chán Júnis na jihu země, uvedl: "Lidé nemohou spát, zvuky explozí nepřestávají. Bombardování se každým dnem přibližuje a nevíme, kam máme jít."

Izrael zahájil svou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, které je ovládáno Hamásem, před týdnem. Cílem této operace je zničit Hamás, organizaci, kterou mnohé západní země označují za teroristickou.

Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle resortu zdravotnictví 9227 lidí, dalších 32 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů 10 000, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem. Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvádí, že více než 600 000 lidí přišlo o domov. Většina z nich se ukrývá v nemocnicích a školách OSN. Nemají kam jinam jít. Izraelská armáda následně podnikla pozemní invazi do Gazy a už dříve uvedla, že její síly jsou připraveny na další fáze války, včetně "kombinovaných a koordinovaných úderů ze vzduchu, moře a země."

Témata:  Izrael Gaza

Aktuálně se děje

1. května 2024 21:22

USA uvalily nové sankce na Rusko a země, které mu pomáhají ve vojenském průmyslu - včetně Slovenska

Jedna z největších ruských leteckých společností Poběda (Pobyeda) se také stala terčem amerických protiruských sankcí.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy