reklama

O vytvoření zóny informuje deník Times of Israel. Předcházelo mu několikadenní jednání mezi Izraelem, Egyptem či Spojenými státy americkými. Izraelská armáda uvedla, že Palestinci mají mířit do oblasti Al-Mawasi v blízkosti města Chán Júnis.

Ozbrojené síly zároveň zopakovaly výzvu k obyvatelům severní části Pásma Gazy, aby se evakuovali na jih k hranicím s Egyptem. Lidé jsou k tomu nabádáni už od minulého týdne, protože Izrael se zaměřuje především na cíle na severu Gazy.

V Gaze došlo v úterý k explozi v areálu nemocnice, která si vyžádala přes 500 obětí. Obě strany konfliktu se navzájem obviňují z odpovědnosti za událost. Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že podle počátečního vyšetřování byla exploze výsledkem neúspěšného odpálení rakety na straně Palestinců.

Počet obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy v úterý podle tamního ministerstva zdravotnictví stoupl na 3000. Dalších 12 500 lidí bylo zraněno. Rostoucí počty mrtvých hlásí i Izrael. Eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 199 rukojmích.

Celkový počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 4400, zraněno je nejméně 15 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.