Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda zahájila operaci v uprchlickém táboře v Rafáhu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda v neděli uvedla, že zahájila operaci v uprchlickém táboře Jabna v centru Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Informoval o tom deník Times of Israel. Od pátku se přitom nahlas řeší návrh příměří, který měli Izraelci dát zástupcům hnutí Hamás. 

Armáda sdělila, že v táboře při nedávných operacích zlikvidovala několik ozbrojenců, odhalila vojenskou infrastrukturu Hamásu a zabavila mnoho zbraní, včetně protiletadlových. Hamásem ovládané úřady uvedly, že izraelská ofenziva si za poslední den vyžádala dalších 60 životů. 

Operace v Rafáhu pokračují i poté, co americký prezident Joe Biden na páteční tiskové konferenci v Bílém domě představil návrh příměří a související plán o třech fázích. První by trvala šest týdnů. Zahrnovala by "celkové a úplné příměří, stažení izraelských sil ze všech obývaných oblastí Gazy, propuštění rukojmích včetně žen, starších lidí a zraněných výměnou za propuštění stovek palestinských vězňů". 

Návrh počítá s druhou fází, ve které by došlo k trvalému zastavení bojových akcí. V jejím rámci by proběhla výměna všech živých rukojmích a dočasné příměří by nabylo plné platnosti. Ve třetí fázi by došlo k návratu pozůstatků rukojmích odvlečených do Gazy během říjnového útoku. 

Biden apeloval na Hamas, aby nabídku přijal. Vyzval také izraelské vedení, aby se za dohodu postavilo i navzdory případnému tlaku. Vyslovil se rovněž proti nekonečné válce. Region podle šéfa Bílého domu potřebuje diplomatické řešení, na němž budou muset spolupracovat Izraelci a Palestinci na obnově Pásma Gazy. Plan by měl také otevřít cestu k normalizaci vztahů Izraele se Saúdskou Arábií a oslabit hrozbu pro region ze strany Íránu. 

Americký prezident považuje návrh za šanci pro Izrael stát se silným regionálním hráčem. "Izrael předložil svůj návrh a Hamás říká, že chce příměří. Tato dohoda je příležitostí dokázat, že to myslí opravdu vážně. Je čas začít tuto novou etapu, aby se rukojmí mohli vrátit domů, aby byl Izrael v bezpečí a aby skončilo toto utrpení," dodal Biden. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uvedl, že podmínky Izraele k ukončení války se nezměnily. Premiér trvá na zničení vojenských a vládních kapacit Hamásu, osvobození všech rukojmích a zabezpečení toho, aby Gaza už nepředstavovala hrozbu. "Představa, že Izrael bude souhlasit s trvalým příměřím dřív, než budou splněny tyto podmínky, je nesmyslná," dodal. 

Netanjahuovi přitom pohrozili demisí dva členové vlády, konkrétně ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir a ministr financí Bezalel Smotrič. Bez jejich stran by vláda mohla přijít o většinu v parlamentu, upozornila agentura AFP.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda HAMÁS Gaza

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.