Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda zaútočila na libanonské hlavní město. Hizballáh vypálil přes sto raket

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda potvrdila cílený útok na libanonské hlavní město Bejrút. Dostupné informace hovoří o destrukci v ulici přímo mezi výškovými obytnými budovami.

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily cílený úder na libanonskou metropoli Bejrút. Dosud neexistují přesné a ověřené informace o tom, co bylo zasaženo, nad městem se ale vznáší oblak hustého dýmu. „V tuto chvíli nedochází k žádným změnám v obranných směrnicích velení domácí fronty. Pokud jde o případné změny, budeme je aktualizovat,“ ubezpečily IDF.

https://twitter.com/VividProwess/status/1837113781492572164

Podle katarské stanice Al-Džazíra šlo o útok letounem F-35 americké výroby. „Mezi oběťmi útoku na ulici Jamous na jihu Bejrútu je pět dětí,“ uvedla libanonská tisková agentura NNA. Jeden z útoků měl směřovat na jižní předměstí Bejrútu Dahíju, která je považována za baštu Hizballáhu.

Podle dostupných informací izraelský útok výrazně poškodil jednu z bejrútských ulic s výškovými domy. Zničena byla řada vozidel. „Jedno video natočené na jedné z ulic na jižním předměstí, baště Hizballáhu, ukazuje zřejmě zničené přízemí budovy, několik zdemolovaných aut a trosky roztroušené kolem,“ píše americká stanice CNN.

Americký list New York Times s odvoláním na libanonské zpravodajské stanice uvedl, že byly zřejmě srovnány se zemí některé budovy v jižní části hlavního města.

IDF v pátek odpoledne potvrdily odpal asi 140 raket z libanonského území. Protivzdušná obrana údajně zachytila některé z raket, které směřovaly na Golanské výšiny, Safed a Horní Galileji. „Většina z nich dopadla na otevřená prostranství,“ informovaly IDF podle britské stanice BBC.

Hizballáh uvedl, že podnikl řadu útoků na armádní objekty v severním Izraeli. Útok podle slov teroristické organizace mířil na dva armádní objekty v Golanských výšinách.

IDF následně informovaly o svém útoku v jižním Libanonu. Prý se zaměřily na bojovníka Hizballáhu, který „vstoupil do vojenské struktury skupiny v oblasti Kfar Kila“.

Izraelský prezident Isaac Herzog se k válce mezi Izraelem a Hizballáhem vyjádřil na sociální síti X. „Tuto válku jsme nechtěli. Nechceme válku – ani dnes, ani nikdy jindy. Ale máme nárok na nejzákladnější práva každého národa žít jako každý jiný národ, v míru, bezpečí a klidu, a přivést naše syny a dcery zpět domů – rukojmí zpět k jejich rodinám a vysídlené občany ze severu a jihu do jejich domovů, škol a podniků,“ shrnul.

Podle Herzoga byly noční údery Izraele v jižním Libanonu „přesné a působivé“ a podle americké stanice CNN dodal že „znovu potvrzujeme naše odhodlání zvítězit tváří v tvář teroru“.

IDF varují občany před rostoucím ostřelováním. „Obyvatelé města Safed a dalších oblastí byli požádáni, aby omezili pohyb v oblasti, vyhýbali se shromážděním a zdržovali se v blízkosti chráněných prostor.“

Bezpečnostní expert Steven Cook potvrdil, že se válka podle všeho přesouvá na sever. „Je zřejmé, že izraelský ministr obrany uvedl, že se jedná o novou kapitolu v pokračujících bojích Izraele s Hamásem a nyní obrací svou pozornost k Hizballáhu,“ přiblížil.

Pro Izrael už se může válka v Gaze chýlit ke konci, a proto svou pozornost přesouvá jinam. „Panuje zde pocit, že válka v Gaze končí, že Hamás byl poškozen do té míry, že nemůže ohrožovat izraelskou bezpečnost jako před rokem, a že je nyní čas obrátit pozornost k návratu izraelských obyvatel do jejich severních obcí,“ poznamenal Cook.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.