Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dlouho už je koronavirus v Evropě? Zjištění lékařů mění dosavadní poznatky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) nepřekvapila pondělní informace francouzských lékařů, že koronavir se ve Francii objevil už v prosinci. Organizace dnes vyzvala státy, aby pátraly po dalších raných výskytech viru, který způsobuje nemoc covid-19.

O infekčním onemocnění, které bylo později pojmenováno covid-19, informovaly zdravotnickou organizaci čínské úřady poprvé loni 31. prosince. Dlouho se předpokládalo, že do Evropy se vir poprvé dostal až v lednu.

"Toto vrhá na všechno zcela nové světlo," řekl dnes mluvčí WHO Christian Lindmeier na brífinku v Ženevě s odkazem na informace z Francie. Ty vycházejí ze zjištění pařížské nemocnice, která podrobila zpětné analýze staré vzorky pacientů se zápalem plic. Nová zjištění podle Lindmeiera pomohou lépe pochopit potenciál šíření nákazy. Další možné rané případy by se mohly objevit po opětovném testování vzorků, poznamenal mluvčí WHO.

Pařížští lékaři podle BFM TV nyní ze vzorků zpětně identifikovali jeden pozitivní případ covidu-19 v zemi už ze dne 27. prosince. To je téměř o měsíc dříve, než francouzská vláda oficiálně oznámila první případy nákazy v zemi.

Lindmeier dnes vybídl i další země, aby prověřily záznamy o případech zápalu plic nespecifikovaného původu z konce loňského roku. To by podle zástupce WHO světu umožnilo udělat si "nový a jasnější obrázek" o epidemii.

Lindmeier dnes také zdůraznil, že je velmi důležité vyšetřit původ viru. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přitom o víkendu prohlásil, že USA mají důkazy původu viru v laboratoři v čínském Wu-chanu. "To asi bude vyžadovat další mise nebo misi, abychom se na to blíže podívali," řekl Lindmeier.

Hlavní město centrální čínské provincie Chu-pej je pokládáno za původní ohnisko epidemie, která mezitím přerostla v celosvětovou pandemii s více než čtvrt milionem obětí. Vědci, kteří spolupracují s WHO, se však domnívají, že vir je zvířecího původu.

Témata:  WHO Francie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:23

Felix Slováček: „Tohle Anička nechtěla.“ Poslední přání, které mění rodinnou tradici

Rodina zesnulé Aničky se rozhodla respektovat její poslední vůli. Místo v rodinné hrobce přenechají jiným – dívka si totiž přála odejít jinam.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.