reklama

"Existuje snad korupce v mé vládě? Ano, je to možné, ale vláda o tom neví," řekl Jair Bolsonaro na veřejném mítinku v brazilském městě Palma (stát Tocantins). "Pokud se korupce objeví, zavěsím ministra na hůl na papoušky," dodal prezident.

Podle brazilských médií prezident použil výraz “pau de arara", který původně označoval nástroj na přepravování papoušků svázaných a zavěšených na tyči hlavou dolů. Za vojenské diktatury se ale takto označoval způsob, jakým byli mučeni odpůrci režimu, které také věšeli hlavou dolů na tyči svázané za ruce a nohy.

Bývalý armádní důstojník a krajně pravicový politik Bolsonaro je v úřadu prezidenta od letošního ledna a v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků. Za některé z nich si ještě jako poslanec vysloužil i obvinění z rasismu. O brazilské vojenské dikatuře se Bolsonaro vyjadřuje pozitivně. Podle něj byly vojenské vlády v letech 1964-1985 kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné, aby se zachovaly národní instituce.

Podle vládní komise, která před několika lety zločiny vojenských vlád vyšetřovala, se obětí represí za dvě desítky let vojenských vlád stalo 434 osob a tisíce lidí skončily ve vězení.

Letos v březnu si Bolsonaro vysloužil kritiku za to, že zrušil dekret z roku 2011, který zakazoval oslavovat události z dob diktatury, a dal pokyn ministerstvu obrany, aby vojáci oslavili 55. výročí převratu z roku 1964.

V srpnu například nazval brazilský prezident "národním hrdinou" důstojníka Carlose Ustru (1932—2015), který v 70. letech vedl jednotku tajné služby, která umučila k smrti několik desítek politických vězňů.

reklama