reklama

Biden je ve funkci prezidenta v Evropě poprvé a po víkendovém summitu G7 se ještě zúčastní summitů NATO a Evropské unie a za týden ho v Ženevě čeká setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Johnson dnes Bidenovu návštěvu označil za "velký závan čerstvého vzduchu". Americký prezident podle něj chce s Londýnem spolupracovat na obrovském množství témat od klimatické změny přes covid až po bezpečnost. "Byla to velmi dlouhá a dobrá schůzka," konstatoval britský ministerský předseda po jednání, které podle něj trvalo zhruba hodinu a 20 minut. "Hovořili jsme o obrovském množství témat," dodal Johnson.

Biden a Johnson však mají i některé názorové neshody. Nynější šéf Bílého domu byl proti brexitu, jehož byl naopak Johnson velkým zastáncem. Biden dokonce jednou Johnsona nazval "fyzickým a emočním klonem" předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Britská vláda podle AP hodně usilovala o smazání takového dojmu, když zdůrazňovala společné postoje s Bidenem v otázkách, jako jsou klimatická změna nebo podpora mezinárodním institucím.

Na víkendovém summitu G7 budou mít čelní představitelé všech sedmi hospodářských mocností první příležitost k osobnímu setkání od začátku koronavirové pandemie. Očkování proti covidu-19, stejně jako například boj proti klimatickým změnám, by mělo být jedním z hlavních témat jednání. Lídři skupiny G7 se na víkendovém summitu v Británii zaměří také na ruské snahy podkopávat západní jednotu, řekl dnes předseda Evropské rady Charles Michel. On i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na společné tiskové konferenci také hovořili o potřebě objasnit původ covidu-19 nebo o pokračujících sporech s Británií navazujících na její odchod z Evropské unie.

Do rozhovorů tak nejspíš pronikne také spor mezi Británií a EU ohledně kontrol zboží směřujícího do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. I prezident Biden, který se hrdě hlásí ke svým irským kořenům, už dříve varoval, aby spory ohledně obchodu neohrozily takzvanou velkopáteční dohodu z roku 1998. Ta ukončila násilí mezi převážně katolickými nacionalisty, usilujícími o sjednocení Irska, a většinou protestantskými unionisty, kteří si přejí zachování Severního Irska coby součásti Spojeného království.

Britský premiér dnes po jednání s Bidenem popřel, že by Londýn a Washington měly výrazně odlišné postoje k dopadu brexitu na mír v Severním Irsku. USA, Británie a EU jsou podle něj "zcela v souladu" pokud jde o nalézání řešení, jak dodržet velkopáteční dohodu. Na otázku, zda Biden dal jasně najevo své znepokojení ohledně situace v Severním Irsku, Johnson podle agentury Reuters odpověděl: "Ne, nedal."

Londýn a Washington dnes po schůzce Johnsona s Bidenem vydaly společné prohlášení, v němž potvrzují svůj závazek ke spolupráci se všemi stranami dohody z roku 1998 na ochraně "křehké rovnováhy" v Severním Irsku.

Setkání státníků se konalo v městečku Carbis Bay, které bude od pátku i dějištěm nadcházejícího summitu G7. Johnson a Biden se před jednáním prošli i s manželkami k místní zátoce. "Je tu nádherně, nechci se vracet domů," řekl Biden a v uvolněné atmosféře se nesl celý úvod setkání. "Řekl jsem premiérovi, že máme něco společného - oba jsme se oženili trochu nad své poměry," řekl Biden, který je s Jill Bidenovou ženatý od roku 1977. "Nebudu to rozporovat," odpověděl 56letý Johnson, který se na konci května oženil s 33letou Carrie Symondsovou.

Bidenová dnes překvapila svou blůzkou s nápisem LOVE (LÁSKA) na zádech. "Myslím, že přinášíme z Ameriky lásku," vysvětlila první dáma USA. "Toto je globální konference, my se pokoušíme o jednotu napříč světem a já si myslím, že je právě teď potřeba, aby lidé měli pocit jednoty ve všech zemích a cítili naději po pandemickém roce," řekla Bidenová. Její manžel chce na své první zaoceánské cestě ve funkci prezidenta přesvědčovat partnery o pevnosti "transatlantického spojenectví" po bouřlivém úřadování Donalda Trumpa.

reklama