Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnson poprvé osobně jednal s prezidentem Bidenem

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Joe Biden se dnes poprvé sešli k osobnímu jednání v dějišti nadcházejícího summitu skupiny nejvyspělejších zemí světa (G7) v anglickém hrabství Cornwall. Johnson si po rozhovoru s šéfem Bílého domu pochvaloval dlouhou a dobrou schůzku k velkému množství témat.

Biden je ve funkci prezidenta v Evropě poprvé a po víkendovém summitu G7 se ještě zúčastní summitů NATO a Evropské unie a za týden ho v Ženevě čeká setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Johnson dnes Bidenovu návštěvu označil za "velký závan čerstvého vzduchu". Americký prezident podle něj chce s Londýnem spolupracovat na obrovském množství témat od klimatické změny přes covid až po bezpečnost. "Byla to velmi dlouhá a dobrá schůzka," konstatoval britský ministerský předseda po jednání, které podle něj trvalo zhruba hodinu a 20 minut. "Hovořili jsme o obrovském množství témat," dodal Johnson.

Biden a Johnson však mají i některé názorové neshody. Nynější šéf Bílého domu byl proti brexitu, jehož byl naopak Johnson velkým zastáncem. Biden dokonce jednou Johnsona nazval "fyzickým a emočním klonem" předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Britská vláda podle AP hodně usilovala o smazání takového dojmu, když zdůrazňovala společné postoje s Bidenem v otázkách, jako jsou klimatická změna nebo podpora mezinárodním institucím.

Na víkendovém summitu G7 budou mít čelní představitelé všech sedmi hospodářských mocností první příležitost k osobnímu setkání od začátku koronavirové pandemie. Očkování proti covidu-19, stejně jako například boj proti klimatickým změnám, by mělo být jedním z hlavních témat jednání. Lídři skupiny G7 se na víkendovém summitu v Británii zaměří také na ruské snahy podkopávat západní jednotu, řekl dnes předseda Evropské rady Charles Michel. On i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na společné tiskové konferenci také hovořili o potřebě objasnit původ covidu-19 nebo o pokračujících sporech s Británií navazujících na její odchod z Evropské unie.

Do rozhovorů tak nejspíš pronikne také spor mezi Británií a EU ohledně kontrol zboží směřujícího do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. I prezident Biden, který se hrdě hlásí ke svým irským kořenům, už dříve varoval, aby spory ohledně obchodu neohrozily takzvanou velkopáteční dohodu z roku 1998. Ta ukončila násilí mezi převážně katolickými nacionalisty, usilujícími o sjednocení Irska, a většinou protestantskými unionisty, kteří si přejí zachování Severního Irska coby součásti Spojeného království.

Britský premiér dnes po jednání s Bidenem popřel, že by Londýn a Washington měly výrazně odlišné postoje k dopadu brexitu na mír v Severním Irsku. USA, Británie a EU jsou podle něj "zcela v souladu" pokud jde o nalézání řešení, jak dodržet velkopáteční dohodu. Na otázku, zda Biden dal jasně najevo své znepokojení ohledně situace v Severním Irsku, Johnson podle agentury Reuters odpověděl: "Ne, nedal."

Londýn a Washington dnes po schůzce Johnsona s Bidenem vydaly společné prohlášení, v němž potvrzují svůj závazek ke spolupráci se všemi stranami dohody z roku 1998 na ochraně "křehké rovnováhy" v Severním Irsku.

Setkání státníků se konalo v městečku Carbis Bay, které bude od pátku i dějištěm nadcházejícího summitu G7. Johnson a Biden se před jednáním prošli i s manželkami k místní zátoce. "Je tu nádherně, nechci se vracet domů," řekl Biden a v uvolněné atmosféře se nesl celý úvod setkání. "Řekl jsem premiérovi, že máme něco společného - oba jsme se oženili trochu nad své poměry," řekl Biden, který je s Jill Bidenovou ženatý od roku 1977. "Nebudu to rozporovat," odpověděl 56letý Johnson, který se na konci května oženil s 33letou Carrie Symondsovou.

Bidenová dnes překvapila svou blůzkou s nápisem LOVE (LÁSKA) na zádech. "Myslím, že přinášíme z Ameriky lásku," vysvětlila první dáma USA. "Toto je globální konference, my se pokoušíme o jednotu napříč světem a já si myslím, že je právě teď potřeba, aby lidé měli pocit jednoty ve všech zemích a cítili naději po pandemickém roce," řekla Bidenová. Její manžel chce na své první zaoceánské cestě ve funkci prezidenta přesvědčovat partnery o pevnosti "transatlantického spojenectví" po bouřlivém úřadování Donalda Trumpa.

Témata:  Boris Johnson Joe Biden USA Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy