Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jordánsko na nohou. Útočník pobodal pět lidí, i španělsky mluvící turisty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

U památek v severojordánském městě Džaraš útočník pobodal tři turisty, jednoho strážce a místního průvodce. Agentura Reuters původně napsala, že cílem útoku byly tři Španělky, avšak později informovala, že podle zdroje ze španělského ministerstva zahraničí nikdo ze zraněných není španělský občan.

Arabský list Al-Ghad píše, že zranění turisté jsou z Mexika. Jordánská policie uvedla, že zatkla jednoho muže a podle španělského tisku je to už dříve hledaný člověk. Jordánská agentura Petra informuje, že útočník byl jenom jeden.

"Dnes v poledne muž nožem napadl turisty, jednoho průvodce a člena bezpečnosti, který se ho pokusil zastavit," sdělil k incidentu policejní mluvčí. "Zranění byli převezeni do nemocnice a útočník byl okamžitě zatčen," dodal podle agentury AFP. K útočníkovi ani jeho možné motivaci více informací neposkytl.

Zdroj ze španělského ministerstva zahraničí citovaný agenturou Reuters sdělil, že pobodaní turisté nejsou Španělé.

Na sociálních sítích se také objevilo video, na němž některé z obětí hovoří španělštinou s latinskoamerickým přízvukem. "To je dýka, to je dýka, je to nůž," křičí na něm ženský hlas. Na zemi je vidět ležet zakrvácenou ženu a někoho, kdo jí drží ručník na zádech. Vedle pak sedí muž se zraněnou nohou.

Podle původní zprávy byly oběti převezeny do nemocnice a jejich zranění nejsou těžká. Al-Ghad ale napsal, že cizinci z Mexika jsou zraněni těžce.

Džaraš je hned po Petře druhou nejvyhledávanější turistickou destinací v Jordánsku. Návštěvníci tam jezdí na prohlídku historického opevněného města Gerasa. Místo leží zhruba 50 kilometrů severně od Ammánu.

Založení města se připisuje Alexandrovi Makedonskému nebo jednomu z jeho generálů. Při zemětřesení v 8. století bylo silně poničeno a jeho zbytky byly objeveny v 19. století. V blízkosti bylo vybudováno moderní město Džaraš.

Agentura AFP připomíná, že nejde o ojedinělý útok v turistické destinaci v Jordánsku. V Karaku, který leží jižně od Ammánu a je rovněž hojně navštěvován, v roce 2016 útočníci zabili 14 lidí včetně kanadské turistky. K akci se přihlásil teroristický Islámský stát a loni bylo za útok odsouzeno deset lidí. Dva z nich dostali doživotí.

Témata:  Jordánsko útok zbraně terorismus

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.