Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jourová: Korupční aféra v EP poškozuje jeho pověst a důvěru lidí

Věra Jourová
Věra Jourová
Foto: European Union

Korupční aféra v Evropském parlamentu poškozuje podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové jeho pověst a důvěru lidí v demokratické instituce. Jsou nutná opatření k předcházení takovým jevům, uvedla na dnešním setkání s novináři v Praze Jourová, která má v komisi na starosti hodnoty a transparentnost.

"Kauza Katargate zásadním způsobem poškozuje reputaci Evropského parlamentu a myslím si, že to ještě více narušuje důvěru lidí v demokratické instituce a evropské instituce. Proto je potřeba přijmout řadu preventivních opatření," řekla Jourová, byť soudí, že korupční skandál je selháním jednotlivců.

Jourová chce například navrhnout zpřísnění pravidel pro transparentnost a pracovat na protikorupční strategii, v níž se bude jeden z pilířů zabývat evropskými institucemi. "Nemůžeme kázat vodu a pít víno. Evropské instituce by měly jít příkladem i v tom, jak mají nastaveny preventivní opatření proti korupci a netransparentnímu jednání,“ zdůraznila.

V korupční aféře čelí několik současných či bývalých pracovníků Evropského parlamentu podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Mezi lidmi, které zadržela belgická policie, je i nyní již bývalá místopředsedkyně EP Eva Kailiová. Ona a další lidé jsou obviněni ze zločinného spolčení, korupce či praní špinavých peněz. Kailiová i Katar obvinění odmítly.

K dalším svým úkolům Jourová zařadila prosazení zákona o mediální svobodě, který má podle ní příznivce i odpůrce. "Mám nabito, co se týče dat, že média si zaslouží větší ochranu skoro ve všech členských státech, kde vidíme nějakou negativní tendenci," uvedla. Jourová chce také dokončit projednávání nařízení o politické reklamě, aby lidé byli při využívání internetu informováni o tom, že určitý text je placená reklama za účelem ovlivnění jejich politických preferencí.

Jourová bude pracovat rovněž na návrhu legislativy k omezení ovlivňování evropské společnosti a demokratického systému zvenčí. "To znamená, že se budeme snažit ucpat kanály, přes které do Evropy plyne nenávistná propaganda, která má omezit důvěru lidí v evropské a ve státní demokratické instituce,” řekla. Větší pozornost si podle místopředsedkyně komise zaslouží i používání technologií, které by mohly sloužit nelegálnímu odposlouchávání určitých skupin lidí či institucí.

Témata:  Věra Jourová Evropský parlament

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.