Kadyrov v sobotu uvedl, že čečenské jednotky jsou připraveny zasáhnout proti ozbrojené vzpouře Wagnerovy skupiny a použít "drsné metody", pokud to bude nutné, uvádí zahraniční média s odkazem na agenturu Reuters. Čečenský vůdce označil Prigožinovo jednání za kudlu do zad a apeloval na ruské vojáky, aby se nenechali ovlivnit provokacemi.

Čečenci už podle jeho vyjádření míří na místa, kde uvnitř ruského území působí žoldnéři. Prezident Putin v dopoledním projevu přiznal, že situace je složitá v Rostově na Donu. Wagnerovci tam obsadili veškerá klíčová místa včetně velitelství zodpovědného za vojenské operace na Ukrajině.

"Co se děje, to je zpochybnění státu, a je nutné, aby se vzhledem k tomu všichni sešikovali za národním vůdcem: armáda, bezpečnostní složky, gubernátoři, obyvatelstvo," vyzval Kadyrov k jednotě.

S Prigožinem již bylo zahájeno trestní řízení kvůli organizaci ozbrojené vzpoury. Stalo se tak poté, co zakladatel nejvýznamnější žoldnéřské skupiny prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Ministerstvo to popírá. Prigožinovi hrozí až 20 let za mřížemi, uvádí TASS.

Trestní řízení se šéfem wagnerovců zahájila ruská tajná služba FSB kvůli závažnosti situace a hrozbě eskalace a konfrontace uvnitř Ruské federace. Putin uvedl, že organizátoři rebelie budou náležitě potrestáni.