Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katastrofa u Teheránu. Proč spadl ukrajinský boeing? Nové informace

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook

Pro Ukrajinu je prioritou zjištění pravdy o středeční letecké katastrofě u Teheránu se 176 oběťmi na životech, zdůraznil prezident Volodymyr Zelenskyj v televizním vystoupení, ve kterém přislíbil zevrubné a nezávislé vyšetřování. Dnešek vyhlásil dnem státního smutku. Ukrajinské dopravní letadlo se zřítilo po startu z teheránského letiště a v troskách zahynuli všichni lidé na palubě. Podle íránských vyšetřovatelů se posádka před pádem snažila vrátit stroj na letiště.

"Letadlo, které zprvu směřovalo na západ, aby se dostalo ze vzdušného prostoru letiště, se otočilo doprava po zjištění problému a vracelo se na letiště, když se zřítilo," uvedla podle agentury AFP íránská organizace pro civilní letectví (CAO).

K íránským vyšetřovatelům se podle prezidenta Zelenského připojí 45 jejich ukrajinských kolegů, "nejlepší odborníci naší země s velkými zkušenostmi".

Volodymyr Zelenskyj očekává, že budou zapojeni zejména do vyhodnocení záznamů z palubních zapisovačů, tzv. černých skříněk. O spolupráci hodlá dnes ukrajinský prezident telefonicky hovořit se svým íránským protějškem. Vybídl rovněž mezinárodní společenství, aby se zapojilo do vyšetřování katastrofy ukrajinského boeingu.

"Určitě zjistíme pravdu. Kvůli tomu bude zevrubné a nezávislé vyšetřování v souladu s mezinárodními normami," uvedl Zelenskyj v televizním vystoupení. Vyjádřil zároveň soustrast pozůstalým a opět varoval před manipulacemi, spekulacemi, výmysly, spikleneckými teoriemi a uspěchanými kategorickými soudy ohledně příčin havárie. "V takové situaci může být rychlost na škodu pravdě," řekl a upozornil, že před startem ukrajinského letadla i po něm na mezinárodním letišti v Teheránu přistávaly a vzlétaly stroje mezinárodních, a to i evropských společností. Lety přerušily jen Spojené státy.

Zelenskyj, který kvůli katastrofě přerušil návštěvu Ománu a vrátil se do vlasti, na noční poradě podle listu Ukrajinska pravda upozornil, že se zvažuje několik hypotéz ohledně zřícení letadla a kvůli identifikaci obětí jsou odebírány vzorky DNA.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí původně uvádělo, že při katastrofě zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Britové a tři Němci. Německé ministerstvo zahraničí ale popřelo, že by mezi oběťmi byli němečtí státní příslušníci. Podle agentury DPA byli ovšem na palubě tři lidé, kteří byli v Německu registrováni jako osoby žádající ochranu.

"Letadlo zmizelo z obrazovek radarů v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 8000 stop (asi 2400 metrů). Pilot neodeslal rádiem žádnou zprávu o neobvyklých okolnostech," uvedla CAO ve své první zprávě o předběžném šetření, zveřejněné na webu této íránské organizace v noci na dnešek.

Úřad dodal, že podle očitých svědků byl v letadle zpozorován požár, který se rozrůstal. Letadlo se v důsledku problému stočilo na západ a vracelo se na letiště, když se zřítilo. Organizace vyslechla svědky, kteří se nacházeli jak na zemi a tak v letadle, které na začátku dramatu letělo nad ukrajinským boeingem, dodala AFP.

Témata:  Ukrajina Írán letecké nehody Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy