Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo vystaví stopku změnám počasí? COP29 se nese v duchu obav z Trumpa

COP29
COP29
Foto: COP29.az

Na tiskové konferenci probíhající na klimatickém summitu OSN v Baku se dnes podle BBC projevil pesimismus ohledně změny směřování USA v boji proti klimatické změně po nedávném zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Americký zmocněnec pro klima John Podesta, který byl klíčovou postavou v Bílém domě během Bidenovy administrativy, hovořil o změně atmosféry a obavách, které nové vedení Spojených států vyvolalo mezi aktivisty a odborníky na klima.

Podesta začal vyjádřením zklamání nad výsledkem voleb a obavy, že Trumpova administrativa by mohla ohrozit dosavadní pokroky dosažené pod vedením prezidenta Joea Bidena. Připomněl, že Biden po nástupu do funkce znovu připojil Spojené státy k Pařížské dohodě, ze které je Trump v minulosti vyvedl, a označil Trumpův postoj k problému klimatické změny za „hoax“. „Nic z toho není iluze, klimatická krize je reálná,“ zdůraznil Podesta. Přesto ujistil přítomné, že „práce bude pokračovat“.

Zmínil zákon o snižování inflace (IRA), který Biden prosadil jako podporu pro obnovitelné zdroje energie. Tento zákon podle Podesty významně přispěl k rozvoji americké obnovitelné energetiky a slíbil, že Spojené státy nepřejdou zpět k zastaralému energetickému systému z padesátých let minulého století. Dodal také, že i přes nově vzniklé překážky je spolupráce mezi USA a ostatními účastníky summitu stále pevná a že Bidenova administrativa zůstává ve funkci až do ledna.

V otázce mezinárodních klimatických jednání zdůraznil Podesta důležitost spolupráce s Čínou. Připomněl, že Čína je sice největším světovým emitentem skleníkových plynů, ale historicky nemá nejvyšší míru emisí. „Jako největší světový znečišťovatel mají povinnost přispět k udržení oteplování do 1,5 °C," řekl Podesta, a vyzval Peking, aby předložil ambiciózní klimatický závazek zahrnující všechny skleníkové plyny.

Americký zástupce pro klima dále upozornil na současné snahy o omezení emisí metanu, které jsou považovány za jedno z klíčových opatření proti globálnímu oteplování. Oznámil, že USA společně s Čínou a Ázerbájdžánem budou hostit summit o metanu, který proběhne během COP29. Jedním z cílů tohoto summitu je také navázat na dohodu z loňského roku z Dubaje, která se zaměřuje na trojnásobné zvýšení produkce obnovitelné energie do roku 2030.

Když jeden z novinářů podotkl, že role USA je vzhledem k výsledkům voleb oslabena, Podesta odpověděl, že Washington i nadále intenzivně pracuje na dohodách s předsednictvím COP a že se zaměřuje na rozvoj politik, které by pomohly k dosažení klimatických cílů. Přesto se nelze ubránit určitému pocitu nejistoty, když připomínal, že Bidenova administrativa je ve funkci už jen několik týdnů.

Podesta také promluvil o tom, jak legislativa zavedená během Bidenovy administrativy nastavila řadu pravidel pro snížení emisí metanu, jednoho z nejsilnějších skleníkových plynů. Díky těmto opatřením si Spojené státy dle jeho slov dokázaly udržet určitou míru nezávislosti ve svém klimatickém směřování i navzdory změně politického vedení.

S příchodem Donalda Trumpa a jeho známým postojem klimatického skeptika se očekávají zásadní změny v přístupu USA ke klimatickým dohodám. Tato situace vyvolává mezi zúčastněnými zeměmi na summitu určité obavy ohledně pokračování silného amerického angažmá ve snaze o zmírnění dopadů klimatické krize. 

Témata:  klimatická změna klimatická konference (COP29)

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:10

Podzimní počasí hlásí návrat. Velká předpověď na příští týden

Listopadová zimní epizoda skončí dneškem, nejpozději zítřkem. Nadcházející týden bude ve znamení návratu podzimního počasí, přičemž nejvyšší teploty mohou dosáhnout dvouciferných hodnot. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy