Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR má údajně první špionážní družici, uvedl to Kim Čong-un

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Kim Čong-un oznámil, že Severní Korea úspěšně vyrobila svou první vojenskou špionážní družici a plánuje ji vypustit na oběžnou dráhu. Dnes o tom informovala severokorejská média, které cituje agentura AP. Kim neupřesnil konkrétní datum pro vypuštění družice, uvádí AP.

Předchozí testy raket a střel ukázaly, že Severní Korea má schopnost vyslat satelit do vesmíru. Mnoho odborníků ale vyjádřilo pochybnosti o tom, zda jsou jejich kamery dostatečně vyspělé na to, aby umožnily provádět špionážní činnost z družice. Důvodem jsou snímky s nízkým rozlišením, které byly zveřejněny po předchozích startech.

Během úterní návštěvy letecké a kosmické agentury prohlásil Kim Čong-un, že pro Severní Koreu je klíčové mít funkční vojenský průzkumný satelit, který by umožnil efektivní využívání raket schopných nést jaderné zbraně.

V této souvislosti se Kim zmínil o bezpečnostní hrozbě, kterou podle něj představují nepřátelské projevy a explicitní akce Spojených států a Jižní Koreje. Oznámil, že vojenský špionážní satelit je již hotov a nařídil oficiálním činitelům, aby urychlili přípravy na jeho start.

Témata:  Severní Korea Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy