Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR má údajně první špionážní družici, uvedl to Kim Čong-un

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Kim Čong-un oznámil, že Severní Korea úspěšně vyrobila svou první vojenskou špionážní družici a plánuje ji vypustit na oběžnou dráhu. Dnes o tom informovala severokorejská média, které cituje agentura AP. Kim neupřesnil konkrétní datum pro vypuštění družice, uvádí AP.

Předchozí testy raket a střel ukázaly, že Severní Korea má schopnost vyslat satelit do vesmíru. Mnoho odborníků ale vyjádřilo pochybnosti o tom, zda jsou jejich kamery dostatečně vyspělé na to, aby umožnily provádět špionážní činnost z družice. Důvodem jsou snímky s nízkým rozlišením, které byly zveřejněny po předchozích startech.

Během úterní návštěvy letecké a kosmické agentury prohlásil Kim Čong-un, že pro Severní Koreu je klíčové mít funkční vojenský průzkumný satelit, který by umožnil efektivní využívání raket schopných nést jaderné zbraně.

V této souvislosti se Kim zmínil o bezpečnostní hrozbě, kterou podle něj představují nepřátelské projevy a explicitní akce Spojených států a Jižní Koreje. Oznámil, že vojenský špionážní satelit je již hotov a nařídil oficiálním činitelům, aby urychlili přípravy na jeho start.

Témata:  Severní Korea Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.