Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klíčoví ukrajinští generálové souhlasí s tím, aby pokračovala obrana Bachmutu

Ukrajinská armáda střeží své území
Ukrajinská armáda střeží své území
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Dva nejvýše postavení ukrajinští generálové souhlasí s tím, aby Ukrajina pokračovala v obraně Rusy obléhaného města Bachmut na východě země. Uvedla to kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského po jeho dnešní poradě s veliteli. Podle armádního mluvčího bude Ukrajina bránit Bachmut tak dlouho, dokud bude způsobovat ztráty nepříteli.

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj a velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj "se vyslovili pro pokračování obranné operace a pro další posílení ukrajinských pozic v Bachmutu", informovala prezidentská kancelář.

Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před rokem svou invazí. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj dnes podle serveru RBK-Ukrajina připustil, že Bachmut má pro Ukrajinu spíše symbolickou hodnotu, jeho obranou jsou ale podle něj vázány nejlepší ruské jednotky. "Dokud je příležitost mořit nepřítele, ničit jeho vojáky, ničit jeho morálku, ničit jeho bojové schopnosti, děláme to," řekl mluvčí.

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes vyjádřil přesvědčení, že Bachmut má spíše symbolický než strategický význam. "Pád Bachmutu nemusí nutně znamenat, že Rusové změnili průběh této války," řekl podle agentury Reuters americký ministr při návštěvě Jordánska a dodal, že nechce předjímat, zda a kdy Bachmut padne.

Americký Institut pro studium války (ISW) v jedné ze svých předchozích analýz s odvoláním na informace západních médií uvedl, že Západ je znepokojen odhodláním Ukrajiny Bachmut udržet, neboť se tím mohou zhoršit vyhlídky na úspěch předpokládané jarní ukrajinské ofenzivy.

Jevgenij Prigožin - šéf ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, která se podílí na dobývání Bachmutu - na videu publikovaném o víkendu kritizoval ruské armádní velení kvůli nízkým přídělům munice a varoval, že pokud se jeho žoldnéři budou nuceni od Bachmutu stáhnout, celá ruská fronta se zhroutí. V dnešním vyjádření si podle ruského vydání stanice BBC Prigožin stěžoval, že jeho lidem byl zamítnut přístup velitelství ruských sil. Neupřesnil, které velitelství měl na mysli. Náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova opět vyzval k tomu, aby jeho skupině "neprodleně poskytl munici".

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:53

Kateřina Bartošková se rozhodla vydat jinou cestou. Na rozdíl od Jiřího Bartošky se celý život drží v ústraní

Smrt Jiřího Bartošky (†78) zasáhla český veřejný prostor jako blesk z čistého nebe. Oblíbený herec a prezident karlovarského filmového festivalu odešel ve čtvrtek ve svém domově, obklopen těmi, kteří pro něj znamenali nejvíc – svou rodinou. Ve stínu smutku ale veřejnost nyní znovu objevuje i jeho dceru Kateřinu (47), kterou se slavný herec celý život snažil chránit před světly reflektorů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.