Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico touží po přátelství s Putinem. Ukrajincům vzkázal: Zabíjíte se jen navzájem. To k ničemu nevede

Denys Šmyhal a Robert Fico
Denys Šmyhal a Robert Fico
Foto: Facebook/Robert Fico

Ruský nezávislý deník Kommersant nezůstal bez povšimnutí, jak slovenský premiér Robert Fico vyjádřil přání, že jeho země má zájem na standardizaci vztahů po skončení rusko-ukrajinského konfliktu. Slovenský premiér tím má na mysli s Ruskem. Slováci si podle něj velmi váží obětí, které SSSR přinesl pro porážku fašismu a osvobození Československa, píše list. 

„Naprosto jasně říkám, že jakmile válka skončí, a bude po ní, budeme mít obrovský zájem na standardizaci vztahů s Ruskem. Máme zájem na dobrých přátelských vztazích,“ řekl Fico podle ruské státní agentury TASS Slovenskému rozhlasu.

Jak zdůraznil premiér, má zájem o politiku, která by zahrnovala všechny čtyři světové strany. „Snažím se vyvíjet politiku založenou na dobrých a přátelských vztazích s každým, kdo projevuje zájem o takovou politiku,“ uvedl Fico, přičemž zdůraznil, že Ukrajina je sousedem Slovenské republiky, a je proto v zájmu Slovenska, aby vztahy s Ukrajinou zůstaly normální.

Fico sdělil, že jejich názory se liší, a pokud by Ukrajina projevila zájem o vstup do NATO a on by byl stále premiérem, přesvědčoval by poslance, aby takové rozhodnutí vetovali. „Podle mého názoru by členství Ukrajiny v NATO mohlo vyvolat jen třetí světovou válku. Preferujeme nezávislou Ukrajinu,“ dodal Fico.

Slovenský premiér nyní podle agentury TASS řekl, že chce dobré vztahy s Ruskem, prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Zároveň chce dosáhnout dobrých vztahů s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem, který je podle něj „výrazně konstruktivnější“ než prezident Vladimir Zelenskyj.

Také podporuje, jak Globe24.cz již v minulé zprávě uvedl, aspirace Ukrajiny na vstup do Evropské unie, ale bude proti členství v NATO. Podle jeho názoru by vstup Ukrajiny do NATO byl krokem ke třetí světové válce. Premiér věří, že je potřeba „nezávislá Ukrajina, nikoli Ukrajina v NATO“.

Robert Fico hovořil o rozdílných názorech Slovenska a Ukrajiny na ukončení konfliktu s Ruskou federací. Na schůzce s panem Shmyhalem 11. dubna mu sdělil, že nevěří ve vojenské řešení situace. „Zabíjíte se jen navzájem. To k ničemu nevede,“ řekl slovenský premiér.

Témata:  Robert Fico Vladimír Putin Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy