Rusko dnes ohlásilo poprvé za květen denní počet nakažených nižší než 9000. I přes pokles jde nadále o velice vysoký údaj. Rychlým tempem roste počet infekcí také v Brazílii, která nyní eviduje již 241.000 nakažených od začátku pandemie, téměř polovinu z půl milionu dosud zaznamenaných případů v Latinské Americe. Spojené státy, nejhůře zasažené pandemií na světě, hlásí nejmenší počet nově zemřelých s covidem-19 za poslední týden.
V Rusku se objevilo za posledních 24 hodin 8926 nově nakažených. Ve srovnání s předchozími dny opět mírně klesl počet případů úmrtí infikovaných pacientů. Koronavirus se v zemi letos prokázal již u více než 290.000 lidí, což je druhý největší světový údaj.
Brazílie co do počtu nakažených již předstihla většinu velkých evropských zemí a eviduje jich jen o několik tisíc méně než Británie. Tu však podle stávajícího vývoje pandemie v obou zemích zřejmě rychle předstihne a stane se třetí nejvíce zasaženou zemí na světě.
Oficiální statistiky jsou přitom v Brazílii nižší než skutečnost, protože se tam provádí málo testů. Denní údaje ovlivňuje také to, že místní laboratoře nestíhají zpracovávat všechny vzorky, které se v nich hromadí. Před týdnem tak například denní nárůsty nakažených i úmrtí výrazně klesly a pak opět začaly stoupat.
Obě země však stále zdaleka nedosahují údajů Spojených států, jež podle serveru Worldometers již přesáhly hranici 1,5 milionu potvrzených nákaz a 90.000 zemřelých s covidem-19. Ačkoliv je pandemie podle odborníků v poslední době v USA na ústupu, řada jich varuje před možnými dopady uvolňování restrikcí, se kterým řada států začala minulý týden.
Podobné obavy panují i v Evropě, kde se k částečnému uvolnění uchýlily již téměř všechny země. Italský premiér Giuseppe Conte dnes vyzval svoje spoluobčany, aby navzdory nové fázi uvolňování stále dodržovali pravidlo o odstupech a bezpečnostní opatření. V otevřeném dopise napsal, že "cesta ke konci epidemie je ještě dlouhá a je třeba se mít stále na pozoru". V Itálii, kterou nákaza těžce postihla, se dnes pro věřící otevřely kostely a uvolňuje se gastronomie.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová dnes mají představit novou společnou iniciativu týkající se hospodářské obnovy Evropské unie po pandemii způsobené koronavirem.
Maďarská vláda hodlá 26. května navrhnout zrušení zvláštního právního stavu s mimořádnými pravomocemi. Parlament by pak příslušný zákon mohl schválit v červnu. Maďarská opatření, spuštěná kvůli šíření nákazy koronavirem, už dřív kritizovala zejména Evropská komise.
V Řecku se otevřely pro veřejnost všechny archeologické památky, které byly téměř dva měsíce uzavřeny kvůli epidemii. Země má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi méně nakažených i mrtvých - koronavirus se tam prokázal u 2819 lidí a 163 pacientů zemřelo. Ekonomice, závislé na příjmech z cestovního ruchu, však hrozí podle vlády hluboká recese. Země totiž přišla kvůli uzávěře až o polovinu turistické sezony.
Čína, kde se koronavirus objevil loni poprvé, oznamuje nadále maximálně desítky nových případů za den. Tamní úřady v předchozích týdnech postupně uvolňovaly omezení přijatá kvůli šíření koronaviru. V Pekingu není od neděle nutné nosit venku roušky, obyvatelé však musí dodržovat bezpečnou vzdálenost. Zahalení obličeje je nadále povinné v uzavřených prostorech či v hromadné dopravě.
V zemi se přitom v posledních týdnech po znovuotevření tamní ekonomiky výrazně zhoršila kvalita ovzduší. K vyššímu znečištění přispěla především obnova průmyslové výroby. Uvedlo to helsinské Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA).
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Rusko, Brazílie
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45