Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus se nechová sezónně jako chřipka, varuje WHO

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Koronavirus se nechová sezónně jako chřipka, a proto je i teď v létě na severní polokouli zapotřebí být obezřetný. Podle agentury Reuters to dnes řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová.

"Lidé stále přemýšlí (o koronaviru) sezónně... Toto je ale nový virus, který se chová odlišně," uvedla Harrisová prostřednictvím virtuálního briefingu uspořádaného v Ženevě. "Bude to jedna velká vlna, která půjde nahoru a dolů," dodala.

Koronavirus SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, se dosud ve světě potvrdil u zhruba 16,5 milionu lidí. V souvislosti s nemocí covid-19, kterou způsobuje, zemřelo podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 654.000 osob.

Nejhůře postižené jsou Spojené státy, které dosud zaznamenaly téměř 4,3 milionu nakažených a 148.000 úmrtí s covidem-19. Druhý nejvyšší počet nakažených eviduje Brazílie, kde se zatím potvrdilo 2,4 milionu případů nákazy a na 87.600 úmrtí s covidem-19. Reálné počty jsou ale vyšší, protože tato největší latinskoamerická země málo testuje.

Co do absolutního počtu úmrtí s covidem-19 je z kontinentů nejhůře zasažena Evropa, kde podle údajů agentury AFP z konce minulého týdne zemřelo už na 208.000 pacientů s covidem-19. Nejvíce úmrtí z evropských zemí eviduje Británie (na 45.800), která je třetí ve světovém srovnání JHU. Druhá v Evropě je Itálie (na 35.100), následovaná Francií (na 30.200) a Španělskem (28.400).

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 WHO zdraví chřipka

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.