reklama

"Vzhledem k míře nemocnosti musíme chránit naše spoluobčany a projevit zodpovědnost vůči našim zahraničním partnerům," prohlásil k uzavření hranic premiér Denys Šmygal na dnešním zasedání kabinetu, které v přímém přenosu vysílala televize.

Dočasný zákaz vstupu cizích státních příslušníků, s určitými výjimkami, má podle serveru Ukrajinska pravda platit od soboty 29. srpna do 28. září.

S ohledem na to, že se v posledních týdnech zvýšilo množství případů onemocnění covidem-19, jehož původcem je koronavirus SARS-CoV-2, vláda také jednomyslně schválila prodloužení karanténních opatření v zemi do 31. října. Platit bude také vymezování a zónování oblastí podle míry výskytu a šíření koronavirové infekce.

Na Ukrajině se od začátku srpna prudce zvýšily denní přírůstky nově nakažených. Podle aktuálních údajů zdravotnických úřadů se od začátku pandemie už v zemi se 42 miliony obyvatel koronavirem nakazilo 110.085 lidí. Z covidu-19 se přitom doposud vyléčilo 53.454 z nich, zatímco 2354 pacientů chorobě podlehlo.

Spolková země Horní Rakousy od pátku ruší nařízení nosit roušky ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorech. Region tak chce umožnit vytvoření jednotné výchozí pozice před přijetím takzvaného semaforového systému, který má být zaveden příští týden, informovala dnes regionální vláda v čele s hejtmanem Thomasem Stelzerem.

Rakušané kvůli koronavirové pandemii nosí roušky v prostředcích MHD a ve vybraných prostorech, jako jsou obchody s potravinami, banky, úřady, pošty a lékařská zařízení. Horní Rakousy, které sousedí s jižními Čechami, však 9. července zavedly povinnost nosit roušky prakticky ve všech vnitřních prostorech, včetně obchodů, restaurací či kadeřnictví.

Hejtman Stelzer dnes oznámil, že tato opatření přizpůsobí méně přísným předpisům na spolkové úrovni. "Aby fungoval semaforový systém, s ním spojené řazení do rizikových stupňů a odpovídající opatření, je smysluplné, abychom vytvořili stejnou výchozí pozici na spolkové úrovni," zdůraznili dnes v tiskovém sdělení Stelzer a zemská ministryně zdravotnictví Christine Haberlanderová.

Od příštího týdne by mělo Rakousko zavést semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý region má být označen jednou ze čtyř barev - od zelené po červenou - podle místní epidemické situace.

Rakousko dnes hlásí 327 nově nakažených koronavirem, z toho 178 ve Vídni a 49 v Horních Rakousech. Dolní Rakousy hlásí 22 nově infikovaných, Tyrolsko 33. Doposud bylo v Rakousku hlášeno 26.033 pozitivních testů na covid-19. Zemřelo 733 infikovaných, ale 22.145 se opět zotavilo.

V rakouských nemocnicích je kvůli covidu aktuálně 141 pacientů, z toho 23 na jednotkách intenzivní péče. V poslední době se nákaza šíří hlavně mezi mladými lidmi.

reklama