reklama

Největší část úmrtí za posledních 24 hodin připadá na Lombardii, region, který epidemie covidu-19 v rámci Itálie postihla nejhůře. Zemřelo tam 329 lidí, zatímco o den dříve 88, informuje La Repubblica.

Šedesátimilionová země za poslední den eviduje 1900 nových případů infekce, v pátek to bylo o 65 případů více. Celkem se k dnešnímu dni v Itálii nakazilo 209.328 lidí, vyšší počty mají už jen Spojené státy a Španělsko.

Na jednotkách intenzivní péče v italských nemocnicích leží 1539 pacientů, což je o několik desítek méně než v pátek.

V pondělí v Itálii, která jako první v Evropě zavedla plošná karanténní opatření ve snaze zabránit šíření nákazy, začne první fáze uvolňování restrikcí. Má se rozjíždět průmyslová a stavební výroba, s koncem celostátní karantény také lidé opět budou mít větší svobodu pohybu a budou moci cestovat v rámci svých domovských regionů.

Sledované takzvané reprodukční číslo ve Švédsku v posledních dnech kleslo pod hodnotou jedna. Znamená to, že jeden člověk s koronavirem SARS-CoV-2 nakazí v průměru méně než jednu další osobu. Potvrdil to v rozhovoru s televizí SVT hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell. Skandinávská země přitom k boji proti koronaviru přistupuje liberálněji než většina dalších států. Dosud například neuzavřela školy, obchody či restaurace.

"Znamená to, že pandemie bude pozvolna ustupovat," řekl Tegnell v noci na dnešek podle agentury DPA. Už od 10. dubna je podle experta míra reprodukce koronaviru v zemi poměrně stabilní a pohybovala se kolem 1,0. Ještě 1. dubna přitom činila 1,40 a před týdnem hodnota reprodukčního čísla činila jen 0,85.

Místo přísných restrikcí a nařízení švédská vláda apeluje na rozum. Občané mají dodržovat odstupy a dodržovat hygienická pravidla. V porovnání s dalšími skandinávskými státy sice má desetimilionové Švédsko relativně vyšší počet nakažených i mrtvých, ale v evropském kontextu si nevede špatně. Do dnešního dopoledne Švédsko hlásilo dohromady přes 22.000 nakažených a více než 2650 mrtvých s covidem-19.

Ve srovnatelně velkém Česku je podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví 7750 potvrzených případů koronaviru a 245 mrtvých s covidem-19. 

reklama