Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml považuje papežovu výzvu k jednáním o míru za pochopitelnou

Papež František
Papež František
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Kreml chápe výzvu papeže Františka k jednáním o ukončení války na Ukrajině jako pochopitelnou a tvrdí, že Rusko je připraveno usednout ke jednacímu stolu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však zároveň upozornil, že Kyjev tato jednání vyloučil kvůli svému nesprávnému přesvědčení o možné porážce Ruska ze strany Západu.

Peskov připomněl, že i ruský prezident Vladimir Putin opakovaně hovořil o ochotě Ruska jednat a "o otevřenosti řešit naše problémy prostřednictvím dialogu".

Peskov uvedl, že tyto návrhy narazily na absolutní odmítnutí ze strany "kyjevského režimu", který nechce připustit žádná jednání.

Kremlský mluvčí také dodal, že tuto pozici Kyjeva podporují prohlášení "mnoha evropských zemí, které se stále snaží odsoudit Rusko k strategické porážce, jak si myslí". Peskov však označil tato očekávání za hluboký omyl, který je podle něj nejvíce patrný na bojišti na Ukrajině.

Ukrajina odmítla v neděli výzvu papeže Františka k jednáním o ukončení války s Ruskem, přičemž prezident Volodymyr Zelenskyj označil papežovo zapojení za "virtuální zprostředkování".

Vatikán se od soboty večera snaží vysvětlit papežovy slova o "odvaze zvednout bílou vlajku a vyjednávat", které se týkají války na Ukrajině.

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni vysvětlil, že papež použil slovní spojení "bílá vlajka", aby vyzval k příměří dosaženému prostřednictvím odvahy vyjednávat. Vatikán zdůraznil, že termín "bílá vlajka" v tomto kontextu znamená "zastavení bojů a příměří dosažené s odvahou jednat", nikoli kapitulaci.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Františkova výzva k jednáním je žádostí směřovanou k západním spojencům Kyjeva, aby opustili ambice porazit Rusko a uznali chybu Západu ve válce na Ukrajině.

Ve videovzkazu, ze kterého citovala stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL), Zelenskyj připomněl, že na Ukrajině bylo kdysi mnoho bílých domů a kostelů, které "jsou dnes spáleny a rozbity ruskými granáty". Podle Zelenského to "velmi výmluvně mluví o tom, kdo má přestat, aby válka skončila".

Uvedl, že "ruští vrazi a kati" nepronikají dál do Evropy jen díky tomu, že jim v tom brání Ukrajinci "se zbraněmi v rukou a pod modro-žlutou vlajkou".

"Chrání život a lidstvo," dodal Zelenskyj s tím, že duchovní jim poskytují podporu "modlitbou, rozhovorem a skutky. Toto je církev - s lidmi. A ne se kdesi tam, dva a půl tisíce kilometrů odsud, věnovat virtuálnímu zprostředkování mezi tím, kdo chce žít, a tím, kdo tě chce zlikvidovat".

Papež v rozhovoru pro zpravodajský kanál RSI vyzval nestydět se vyjednávat, přičemž argumentoval, že vyjednávání není kapitulace. "Je to odvaha nedohnat zemi k sebevraždě," tvrdil.

Tato papežova slova vyvolala ostrou reakci Kyjeva i několika evropských politiků. Papežova slova komentoval mimo jiné polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. "Co kdybychom pro rovnováhu povzbudili (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby měl odvahu stáhnout svou armádu z Ukrajiny? Mír přijde okamžitě bez potřeby jednání," uvedl.

Lotyšský prezident Edgards Rinkévičs zase v komentáři k papežovým slovům napsal: "Nemůžete kapitulovat tváří v tvář zlu, musíte s ním bojovat a porazit ho, aby zlo vztyčilo bílou vlajku a kapitulovalo."

Témata:  Papež František Rusko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:50

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy