Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml varoval před ukrajinským členstvím v NATO

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Rusko varuje, že ukrajinské členství v NATO by způsobilo problémy na spoustu let. Kreml to v pátek vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova. Reagoval tak na čtvrteční vyjádření ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského, podle něhož chce Kyjev v červenci znát postoj aliance k členství jeho země.

"S politováním konstatujeme, že se ukazuje nepřipravenost, neochota a neschopnost kyjevského režimu řešit existující problémy u jednacího stolu," řekl Peskov podle agentury Reuters s tím, že ukrajinské členství v NATO představuje potenciální problém na mnoho let dopředu.

Členské země NATO v deklaraci summitu v rumunské Bukurešti z dubna 2008 uvítaly aspirace Ukrajiny a Gruzie na členství v alianci a vyjádřily souhlas s tím, že se oba státy stanou jejími členy. Dosud se tak ovšem nestalo, přičemž Gruzii napadlo Rusko ještě téhož roku v létě. Ukrajině v roce 2014 nejprve anektovalo poloostrov Krym, loni v únoru pak zahájilo invazi na její území.

Ukrajinský prezident ve čtvrtek na summitu Evropského politického společenství v Moldavsku podle TVP prohlásil, že Kyjev chce jasné rozhodnutí o své budoucnosti v Severoatlatnické alianci na červencovém summitu v litevském Vilniusu.

Témata:  Dmitrij Peskov Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance) Rusko

Související

Aktuálně se děje

25. března 2026 19:58

Dáda Patrasová na křest knihy Aničky Slováčkové nedorazila. Tady je důvod

Vzpomínka na talentovanou Aničku Slováčkovou (†29) ožila v podobě nové knihy, jejíž křest se uskutečnil jen pár dní před smutným výročím. Na Velikonoční pondělí to totiž bude přesně rok, co mladá zpěvačka a herečka odešla do uměleckého nebe. Knihu s prostým názvem „Anička“ připravil její otec, hudebník Felix Slováček, společně s novinářem Lubošem Procházkou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy