Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize ve východním Středomoří: Macron se pustil do Erdogana

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Turecko už není ve východním Středomoří partnerem, s nímž by se dal vést plodný dialog. Před začátkem summitu zemí jižní části Evropské unie (MED7) v Ajacciu na Korsice to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. EU podle něj musí vůči Turecku vystupovat jednotněji a jasněji.

"My Evropané musíme vystupovat jasně a tvrdě vůči vládě prezidenta (Recepa Tyyipa) Erdogana, která se nyní chová nepřijatelně," uvedl Macron. Podle něj už Ankara není v oblasti východního Středomoří pro EU partnerem. "Evropa musí mít jednotnější a jasnější hlas," dodal s tím, že je Francie připravena znovu zahájit s Tureckem "plodný dialog".

❝Türkiye, büyük bir devlete yakışmayan provokasyonlar yapıyor. AB olarak Türk halkına karşı değil, Erdoğan'a karşı net tavır almalıyız. Türk halkı büyük bir halk, daha iyisini hak ediyor❞Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan, Akdeniz zirvesinde Türkiye mesajı

— euronews Türkçe (@euronews_tr) September 10, 2020

Země středomořského křídla EU, mezi které kromě Francie patří i Portugalsko, Španělsko, Itálie, Malta, Řecko a Kypr, se schází v korsickém Ajacciu v době, kdy ve východní části Středozemního moře panuje napětí mezi Řeckem a Tureckem. Vyvolal ho spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu, který Ankara zahájila v oblasti mezi Krétou a Kyprem. Řecko považuje postup Turecka za narušení své suverenity. Turecké průzkumné vrty ve východním Středomoří se nelíbí ani Kypru.

Právě suverenitu členských zemí EU a dodržování mezinárodního práva označil dnes Macron za nepřekročitelnou hranici. "Francouzská pozice byla v uplynulých měsících důsledná, situaci jsme neeskalovali," zdůraznil Macron. Francie na konci srpna vyslala do oblasti východní Středomoří tři stíhačky Rafale a jednu fregatu s vrtulníkem, které se účastnily společného vojenského cvičení s Řeckem, Itálií a Kyprem.

V Ajacciu se dnes s Macronem setkají zástupci šesti zbývajících členských zemí skupiny MED7. Jeden z nich, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, dnes v rozhovoru s listem Le Monde řekl, že unijním premiérům a prezidentům na zářijovém mimořádném summitu nezbude nic jiného, než uvalit na Turecko "významné sankce", pokud nepřijde "k rozumu".

Macron a Mitsotakis by dnes mohli na summitu jednat také o situaci v řeckém uprchlickém táboře Moria na Lesbu, který ve středu zničil rozsáhlý požár. Francouzský prezident dnes řekl, že chce spolu s Německem přesvědčit další evropské země, aby přijaly migranty z tábora, kteří se ocitli bez přístřeší. Přesídlovací program se má týkat především nezletilých. "Musíme být s Řeckem solidární," zdůraznil Macron.

Témata:  Emmanuel Macron Recep Tayyip Erdogan Turecko EU Řecko

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy