Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuleba chce zapojit Rusko do jednání o míru nejdříve po summitu ve Švýcarsku

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

V rozhovoru pro americký magazín Foreign Policy, ze kterého citovala stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL), Kuleba uvedl, že cílem mezinárodní konference o míru na Ukrajině je vytvoření koalice zemí se společným přístupem k mírovému urovnání. " Poté je možné zapojit Rusko do jednání," dodal Kuleba.

Připustil, že podle učebnic diplomacie musí jednání zahrnovat obě strany. Podle jeho názoru je však případ s Ruskem specifický, neboť jednání s ním v letech 2014–2022 nakonec skončila invazí ruské armády na Ukrajinu. Kuleba si proto myslí, že jednáním s Ruskem by měla předcházet buď jeho porážka na bojišti nebo vytvoření široké mezinárodní koalice, která by mohla Rusku předložit podmínky pro nastolení míru.

Kuleba vytkl Západu, že Moskvě nedal definitivně najevo, že po skončení války by se Ukrajina v každém případě měla stát součástí euroatlantického společenství. Vyzval také k urychlení procesu pozvání Ukrajiny do NATO a přijetí do EU.

V rozhovoru připomněl i důležitou roli vztahů s Pekingem, přičemž tvrdí, že Moskva je "zcela v rukou Číny". RFE/RL v této souvislosti podotkla, že Čína obdržela pozvání na summit ve Švýcarsku.

V souvislosti s nedávno schváleným balíkem pomoci USA pro Ukrajinu ministr poznamenal, že dodávky zbraní a střeliva, které tento balíček poskytuje, se reálně ještě nezačaly a situace na frontě zůstává nebezpečná.

Poznamenal, že během dvou let trvání války na Ukrajině vykazoval ruský vojensko-průmyslový komplex větší efektivitu než ten západní. Vyzval ke změně tohoto stavu, přičemž zdůraznil, že porážka Ukrajiny ve válce by byla porážkou i pro USA a jejich spojence.

Konference, která se na Ukrajině označuje za mírový summit, se uskuteční v turistickém středisku Bürgenstock v kantonu Nidwalden nedaleko města Luzern ve dnech 15. a 16. června. Očekává se účast zástupců desítek zemí z celého světa.

Švýcarská vláda uvedla, že setkání by mělo být platformou pro dialog na vysoké úrovni o způsobech dosažení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině na základě mezinárodního práva. Má vyústit ve vypracování konkrétního plánu účasti Ruska na mírovém procesu.

Moskva opakovaně deklarovala, že se jednání ve Švýcarsku nezúčastní, a to ani kdyby ji pozvali. Ruské ministerstvo zahraničních věcí vysvětlilo, že Švýcarsko, které se připojilo k sankcím proti Moskvě, přestalo být neutrálním zprostředkovatelem.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.