"Kritika pomalého postupu protiofenzivy se rovná plivanci do obličeje ukrajinského vojáka, který nasazuje svůj život každý den," řekl Kuleba novinářům v kuloárech dnešního jednání, o kterém informují zahraniční média. "Doporučuji všem kritikům, aby zmlkli, přijeli na Ukrajinu a pokusili se osvobodit jeden čtvereční centimetr sami," dodal značně rozladěný politik.

Ostrá slova následovala po předchozím poděkování ministrům zahraničí členských zemí Evropské unie za dosavadní pomoc jejich vlád. Šéf ukrajinské diplomacie je zároveň vyzval, aby poskytly Ukrajině další zbraně, rakety dlouhého doletu, obrněná vozidla či systémy protivzdušné obrany.

Představitelé některých zemí, které dodávají Ukrajině vojenský materiál, v poslední době komentovali pomalý a složitý postup obránců proti zakopaným ruským okupantům. Dávali ale najevo, že v dlouhodobé pomoci Kyjevu chtějí vytrvat.

Kuleba také řekl, že blížící se zářijové setkání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem kvůli rozhovorům o obnovení černomořské obilné dohody jsou zřejmě poslední šancí pro Moskvu, aby se k paktu vrátila.

Ukrajinský ministr uvedl, že existuje alternativní možnost s vedením koridoru podél rumunského pobřeží. Zdůraznil však, že v takovém případě jsou potřeba na ochranu lodí další systémy protivzdušné obrany.