Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuriózní vyhláška: Město zakáže používat mobil při chůzi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Japonské město Jamato z prefektury Kanagawa je prvním městem v Japonsku, které se chce pokusit zabránit lidem, aby používali svůj chytrý telefon při chůzi na veřejných místech. Příslušnou vyhlášku již přijalo městské zastupitelstvo, v platnost vstoupí příští týden ve středu.

Těm, kdo budou zákaz ignorovat, ale žádná sankce nehrozí, píše agentura Kjódó.

Město doufá, že lidé pochopí, že chytrý telefon by neměli používat, když jsou v pohybu. Chodci, tedy pokud chtějí ve veřejném prostoru smartphone používat, by se podle vyhlášky měli nejprve zastavit, a to na takovém místě, kde nebudou bránit provozu.

V lednu toto japonské město nechalo zpracovat studii o používání chytrého telefonu na dvou místech. Zjistilo, že ze zhruba 6000 chodců jich 12 procent používalo telefon při chůzi. V reakci na to byla vypracována nová vyhláška.

Témata:  Japonsko mobily zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 5:00

Počasí: Meteorologové upřesnili předpověď na víkend, teploty mohou překročit čtyřicítku už v sobotu

Českou republiku čeká víkend s nádechem absolutního extrému. O nadcházející vlně veder toho bylo napsáno již mnoho, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) však nyní vydal upřesňující předpověď a oficiální výstrahy, které situaci shrnují. Podle dostupných dat je zřejmé, že nás čekají dny, které mohou přepsat meteorologické mapy a historické tabulky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy