Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli koronaviru se v Itálii vzbouřili vězni. Již osm mrtvých, revolta se šíří

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Vzpoury v italských věznicích, které vypukly o víkendu kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru, si vyžádaly již osm mrtvých. Informovala o tom dnes místní média. Šest vězňů zemřelo v Modeně, jeden ve Veroně a jeden v Alessandrii. Trestanci se bouřili hlavně kvůli zákazu návštěv ve věznicích.

Podle listu Il Messaggero k dnešnímu poledni protesty vypukly v 27 nápravných zařízeních.

Vězni, kteří zemřeli ve Veroně a Alessandrii, využili vzpoury, dostali se do ošetřoven a předávkovali se léky, které tam vzali. Předávkování léky je pravděpodobnou příčinou úmrtí také dvou vězňů z Modeny. Jeden další zemřel kvůli problémům s dýcháním. Přesná příčina smrti ale není jasná. Tři modenští vězni zemřeli po převozu do nemocnice. U nich se média o příčině úmrtí nezmiňují. Šest dalších vězňů je v nemocnici ve vážném stavu.

Příčinou nepokojů byla podle deníku La Repubblica omezení přijatá ve snaze zastavit šíření epidemie nového koronaviru v Itálii. Vězni měli obavy z toho, co se děje venku, a vyjadřovali nespokojenost s izolací a zákazem návštěv. V neděli brzy odpoledne se vězni v Modeně zabarikádovali. Při potyčce byli zraněni dva příslušníci bezpečnostních složek a 20 zaměstnanců muselo vězení opustit.

Kromě severoitalské Modeny nepokoje propukly také ve věznicích ve městech Neapol, Alessandria či Pavia. Ve Frosinone zhruba 80 kilometrů jižně od Říma se zabarikádovala asi stovka trestanců, proti kterým zasáhla policie. Vězni sestavili seznam požadavků, který obsahoval i povolení návštěv příbuzných.

Z věznice ve městě Foggia se podařilo uprchnout 50 trestancům. Na jejich dopadení byla nasazena i armáda, informovala agentura APA. Podle deníku La Repubblica se pořádkovým silám brzy podařilo na 30 z nich zadržet a vrátit je do cel.

Uprchnout z vězení se pokusili také trestanci ze zařízení v Palermu; v Miláně se podařilo asi 15 vězňům dostat na střechu. Protesty propukly například také v římském žaláři Rebibbia a také v palermském vězení Ucciardone, kde sedí za mřížemi i několik prominentních bossů mafie.

Podle policejních odborů se v Pavii dva dozorci načas stali rukojmími vězňů, kteří jim sebrali klíče a otevřeli desítky cel. Na místo musely být přivolány posily. Po zásahu policie byli dozorci vysvobozeni, informovala agentura Reuters.

Italská organizace Antigone, která se zabývá ochranou práv vězňů, dnes zdůraznila, že italské věznice jsou přeplněné. Do italských věznic se podle ní vejde necelých 51.000 trestanců, v současnosti v nich je ale více než 61.000 osob.

Itálie v noci na neděli zavedla na severu země řadu přísných opatření, která mají pomoci zabránit šíření epidemie koronaviru. Výrazně především omezila pohyb osob na severu země. V zemi se podle poslední bilance dosud nakazilo 7375 lidí a 366 osob zemřelo. Nejvíce zasažená je severoitalská Lombardie, vlastní případy však potvrdilo všech 20 italských regionů.

Témata:  Itálie věznice COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy