Konkrétně jde o přístavy Anapa, Gelendžik, Tuapse, Soči, Taman a Novorossijsk, kde v noci na pátek podnikla ukrajinská tajná služba SBU speciální operaci, při které námořní drony závažně poškodily ruskou výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak. Rusové tvrdí, že útok odrazili a ke škodám nedošlo.

Podle britského ministerstva obrany ale není pochyb o tom, že loď byla zasažena a utrpěla závažné poškození. "Záběry naklánějícího se plavidla naznačují, že bylo poškozeno několik vodotěsných oddílů, anebo že úsilí posádky o kontrolu bylo neúčinné," konstatovali zahraniční pozorovatelé na sociální síti X.

Výsadková loď je běžně součástí severní flotily. Po začátku ruské invaze na Ukrajině na konci loňského února byla přeřazena k černomořské flotile a slouží k vojenské i civilní přepravě.

Britové podotkli, že jde o největší ruskou loď, která byla Ukrajinci zasažena od potopení křižníku Moskva v dubnu 2022. "Je to značná rána pro černomořskou flotilu, která dříve přemístila většinu svých jednotek do Novorossijsku kvůli nebezpečí v Sevastopolu," dodal Londýn.

Agentura Ukrinform připomněla, že Kyjev už od 21. července považuje všechny lodě, které v Černém moři míří do ruských či Ruskem okupovaných přístavů, za potenciální přepravce vojenského vybavení.

Šlo o odvetný krok po obdobném rozhodnutí Moskvy, která po ukončení své účasti na černomořské obilné dohodě oznámila, že bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Některé části moře byly Ruskem prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.