reklama

Jedná se o další nápor uprchlické vlny na středomořský ostrov, který musel teprve před necelými třemi týdny kvůli nedostatku ubytovacích kapacit dočasně přestat přijímat běžence.

Jen v neděli večer dorazilo k břehům nejjižnějšího ostrova Itálie na 300 migrantů v 11 člunech. Do přístavu na Lampeduse zároveň připlula loď Alan Kurdi patřící německé nevládní organizaci Sea Eye, která požádala italské úřady o vylodění 133 migrantů, které vylovila při záchranných akcích. Podle agentury APA necelou polovinu z nich tvoří nezletilí.

Středisko pro běžence na Lampeduse, která je vzdálena asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, má kapacitu jen 192 osob. V posledních týdnech na Lampedusu připlouvají stovky migrantů týdně.

Začátkem září muselo migrační středisko na Lampeduse kvůli přeplněnosti dočasně přestat přijímat běžence. Na 1200 migrantů bylo tehdy jednorázově přemístěno na Sicílii, pod níž ostrůvek administrativně spadá.

Od začátku roku připlulo do Itálie přes Středozemní moře 21.417 migrantů, přičemž za stejné období loňského roku to bylo 6543 osob.

Libanonská civilní obrana od pátku u pobřeží na několika místech vytáhla z moře těla čtyř uprchlíků, kteří se chtěli dostat na Kypr. Ztratili se ale na moři a zůstali bez jídla a bez vody. Jak dnes napsala agentura AFP, před týdnem členové Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v mezinárodních vodách pomohli člunu, na němž bylo 36 uprchlíků a jeden mrtvý.

Člun odtáhli do libanonského přístavu; mezi přeživšími bylo 25 Syřanů, osm Libanonců a tři další lidé, sdělil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Není ale jasné, kolik osob se na tomto plavidle 7. září na cestu na Kypr ze severu Libanonu vydalo.

"Zatím jsme našli čtyři těla - dva Libanonce včetně jednoho dítěte, jednoho Inda a jednoho Syřana. Pokračujeme v pátrání," sdělil velitel námořní záchranářské jednotky Samír Jazbak.

reklama