Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lampedusa praská ve švech: V neděli přistál rekordní počet člunů s migranty

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V neděli přistálo na italském ostrově Lampedusa rekordních 26 člunů s migranty. V tamním uprchlickém táboře se nyní nachází již opět přes 1000 běženců, což je pětkrát více, než je jeho kapacita. Informovala o tom dnes agentura APA, podle níž jsou nově příchozí většinou Tunisané.

Jedná se o další nápor uprchlické vlny na středomořský ostrov, který musel teprve před necelými třemi týdny kvůli nedostatku ubytovacích kapacit dočasně přestat přijímat běžence.

Jen v neděli večer dorazilo k břehům nejjižnějšího ostrova Itálie na 300 migrantů v 11 člunech. Do přístavu na Lampeduse zároveň připlula loď Alan Kurdi patřící německé nevládní organizaci Sea Eye, která požádala italské úřady o vylodění 133 migrantů, které vylovila při záchranných akcích. Podle agentury APA necelou polovinu z nich tvoří nezletilí.

? Wir haben 62 Minderjährige auf der #ALANKURDI. Eines ist erst 5 Monate alt. Diese Menschen sind besonders schutzbedürftig. Unser Schiff liegt jetzt vor #Lampedusa. Weitere Details von Bord: https://t.co/yKkc1ibEYI

— sea-eye (@seaeyeorg) September 20, 2020

Středisko pro běžence na Lampeduse, která je vzdálena asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, má kapacitu jen 192 osob. V posledních týdnech na Lampedusu připlouvají stovky migrantů týdně.

Začátkem září muselo migrační středisko na Lampeduse kvůli přeplněnosti dočasně přestat přijímat běžence. Na 1200 migrantů bylo tehdy jednorázově přemístěno na Sicílii, pod níž ostrůvek administrativně spadá.

Od začátku roku připlulo do Itálie přes Středozemní moře 21.417 migrantů, přičemž za stejné období loňského roku to bylo 6543 osob.

Libanonská civilní obrana od pátku u pobřeží na několika místech vytáhla z moře těla čtyř uprchlíků, kteří se chtěli dostat na Kypr. Ztratili se ale na moři a zůstali bez jídla a bez vody. Jak dnes napsala agentura AFP, před týdnem členové Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v mezinárodních vodách pomohli člunu, na němž bylo 36 uprchlíků a jeden mrtvý.

Člun odtáhli do libanonského přístavu; mezi přeživšími bylo 25 Syřanů, osm Libanonců a tři další lidé, sdělil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Není ale jasné, kolik osob se na tomto plavidle 7. září na cestu na Kypr ze severu Libanonu vydalo.

"Zatím jsme našli čtyři těla - dva Libanonce včetně jednoho dítěte, jednoho Inda a jednoho Syřana. Pokračujeme v pátrání," sdělil velitel námořní záchranářské jednotky Samír Jazbak.

Témata:  uprchlíci Itálie Kypr Libanon

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.