Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Le Penová nebude usilovat o odchod Francie z Evropské unie

Marine Le Pen
Marine Le Pen
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Francouzská krajně pravicová kandidátka na prezidentku Marine Le Penová uvedla, že nemá v úmyslu usilovat o odchod Francie z Evropské unie, a to ani v případě, že selžou její snahy o reformu sedmadvacítky. Europoslankyně to řekla v rozhovoru se stanicí France Inter. V předvolební kampani před pěti lety přitom patřil odchod z EU a z eurozóny ke stěžejním bodům jejího programu.

"Velká většina Francouzů si nepřeje Evropskou unii v její současné podobě. Je to unie, která funguje na antidemokratických principech, používá výhrůžky a vydírání," řekla Le Penová. Na přímý dotaz moderátora ale uvedla, že odchod z EU prosazovat nehodlá.

Evropa by podle političky měla spolupracovat, ale v rámci jiného projektu. Pochválila například celoevropský vesmírný projekt Ariane nebo spolupráci v rámci společnosti Airbus. Naopak kritizovala unijní zemědělskou politiku, která podle ní snižuje potravinovou soběstačnost Evropy, což se podle ní zejména během války na Ukrajině ukazuje jako nežádoucí a nebezpečné. Unie má podle Le Penové také příliš přísné energetické normy, které Francii svazují, a ta proto není konkurenceschopná.

Le Penová chce v případě zvolení do prezidentského úřadu zakázat nošení náboženského šátku na veřejnosti. Podle ní totiž šátek "izoluje a na ty, kdo ho nenosí, je vyvíjen nátlak". "Závoj je islamistická uniforma, nikoliv muslimská. Je to uniforma ideologie, nikoli náboženství," dodala prezidentská kandidátka.

V letošní prezidentské kampani se kvůli válce na Ukrajině tradičně výrazné téma islámu a migrace dostalo částečně do pozadí. Do veřejné debaty ho kromě Le Penové cíleně vnášel také další krajně pravicový politik Éric Zemmour, který ale v nedělním prvním kole voleb neuspěl. Pro kolo druhé podpořil právě Le Penovou.

Půlhodinový rozhovor s Le Penovou se věnoval tématům, která zajímají francouzskou veřejnost před druhým kolem prezidentských voleb. To se koná 24. dubna a Le Penová do něj postoupila spolu se současným šéfem Elysejského paláce Emmanuelem Macronem.

Témata:  Marine Le Pen Francie

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.