Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letité diskuze jsou u konce. EU schválila reformu azylového systému

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropští poslanci dnes schválili reformu azylového systému Evropské unie. Po letech diskusí a sporů tak poslanci odsouhlasili dohodnutý kompromis, který výrazně zpřísní současné předpisy týkající se migrace do EU. 

Europoslanci schválili deset legislativních textů týkajících se reformy evropské migrační a azylové politiky, které byly dohodnuty s členskými státy EU loni v prosinci.

Nařízení o řízení azylu a migrace stanoví, že zemím EU, které se potýkají s migračním tlakem, pomohou ostatní členské státy buď přemístěním žadatelů o azyl na své území, finančními příspěvky nebo provozní a technickou podporou. Taktéž se aktualizují dublinská pravidla, která určují, který členský stát je odpovědný za posuzování žádostí o mezinárodní ochranu.

Nařízení o krizových situacích a vyšší moci stanoví mechanismus reakce na náhlý nárůst počtu migrantů a zajišťuje podporu pro členské státy čelící výjimečnému přílivu migrantů. Nová pravidla se také věnují "zneužívání" migrantů třetími zeměmi nebo nepřátelskými nestátními subjekty s cílem destabilizovat EU.

Osoby, které nesplňují podmínky pro vstup do EU, budou před vstupem podrobeny prověřovacímu postupu včetně identifikace, sběru biometrických údajů a zdravotních a bezpečnostních kontrol po dobu nejvýše sedmi dnů.

Europoslanci rovněž schválili nová pravidla o centralizovaném systému pro informace o odsouzeních (ECRIS-TCN).

Členské státy budou muset zajistit rovnocenné normy přijímání žadatelů o azyl, například pokud jde o bydlení, vzdělávání či zdravotní péči. Registrovaní žadatelé o azyl budou moci začít pracovat nejpozději šest měsíců po podání žádosti. Podmínky omezení svobody pohybu budou regulovány s cílem odradit žadatele od sekundárních pohybů po EU. 

Nový rámec pro znovuusídlování a přijímání osob z humanitárních důvodů umožní členským státům dobrovolně přijímat uprchlíky uznané OSN ze třetích zemí, kteří by cestovali na území EU legálním, organizovaným a bezpečným způsobem.

Tento balíček musí ještě formálně schválit členské státy, a nové zákony vstoupí v platnost po jejich zveřejnění v Úředním věstníku EU, začnou se uplatňovat za dva roky. 

Témata:  EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.