Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Litva oznámila, že jako první země v EU přestala odebírat plyn z Ruska

Vilnius, Litva
Vilnius, Litva
Foto: Pixabay

Litva od začátku dubna přestala odebírat plyn z Ruska, oznámilo její ministerstvo energetiky na svých internetových stránkách. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných "nikoliv přátelských zemí" platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat.

Resort energetiky této pobaltské země uvedl, že Litva svoji spotřebu této suroviny pokrývá z dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), který lodě dovážejí do terminálu v Klajpedě. Ten funguje od roku 2014.

Ministr energetiky Dainius Kreivys konec odběru ruského plynu označil za "bod obratu v energetické nezávislosti Litvy". "Jsme první zemí Evropské unie, kterým plyn prodává (ruský) Gazprom, která získala nezávislost na dodávkách ruského plynu. Jde o výsledek dlouholeté důsledné energetické politiky a dobře načasovaných rozhodnutí týkajících se infrastruktury," řekl Kreivys.

Ministerstvo uvedlo, že v případě potřeby ho země může odebírat přes propojení s Lotyšskem a od začátku května i potrubím vedoucím z Polska.

Britská BBC ve své ruskojazyčné verzi uvádí, že loni Litva nakoupila třetinu plynu, který potřebovala, od ruského plynárenského gigantu Gazprom. Zároveň se ale už dříve Vilniusu podařilo snižovat svoji závislost na ruském plynu, nekupoval ho už letos v lednu.

Litva, Lotyšsko a Estonsko spolu s Polskem v reakci na invazi prosazují co nejtvrdší sankce vůči Rusku, vyslovily se například pro embargo na dodávky ruských energetických suroviny do Evropské unie. Pobaltské republiky bývaly součástí Sovětského svazu a cítí se současným chováním Ruska mimořádně ohroženy.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve čtvrtek naznačil, že Evropa jako celek, tedy včetně Česka, se nemůže nechat Ruskem vydírat. Země EU podle něj musí zvolit koordinovaný postup. 

"Co se týče zásob plynu, tak ty nyní v tuzemských zásobnících máme přibližně na měsíc a zásoby ropy na více než na 90 dní," uvedl na twitteru. 

Témata:  Litva plyn Rusko

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy