Rozhodnutí předcházela tříhodinová diskuse a kabinet se zřekl původního záměru vyhlásit stav nouze již od soboty. Nouzový stav potrvá skoro do poloviny ledna příštího roku, dodal server. Premiér Krišjánis Kariňš na zasedání vlády opakovaně zdůraznil, že prakticky jedinou alternativou k přijatým omezením by byl lockdown.

Vládní rozhodnutí podle portálu mimo jiné počítá s povinným očkováním všech zaměstnanců státních úřadů a samospráv. Až dosud se tento požadavek vztahoval na zdravotníky, pedagogy a sociální pracovníky.

Žáci a studenti se mají dál učit ve školách. Ale do nákupních středisek budou pouštět pouze očkované zákazníky, nebo ty klienty, kteří se uzdravili z covidu-19. Neočkovaní budou smět jen do obchodů se základními potřebami.

Úřady také vyzvaly všechny, kdo mohou, aby raději pracovali z domova.

V pobaltské zemi, která nemá ani dva miliony obyvatel, za uplynulých 24 hodin přibylo 1695 nových případů nákazy koronavirem a zemřeli čtyři pacienti s covidem-19. Od začátku pandemie se nakazilo 168,248 Lotyšů, z nichž 2787 nákaze podlehlo, uvedl lotyšský rozhlas a televize na svém webu. Dodal, že v současnosti jsou ukazatele šíření nákazy nejhorší od začátku pandemie a stoupá tlak na zdravotnická zařízení: hospitalizováno je v současnosti 707 pacientů s covidem-19, 72 z nich je ve vážném stavu.

Situace se zhoršuje ve všech třech pobaltských zemích, které aktuálně paří k nejhorším v Evropě. Během 24 hodin v Estonsku přibyla skoro tisícovka nově potvrzených případů, v Litvě více než 2400 nakažených.

Stav nouze lotyšská vláda vyhlásila i loni v březnu, na počátku pandemie. Obnášelo to uzavření všech škol a zákaz hromadných akcí s účastí více než 200 lidmi.