Důvodem podle něj je, že Ukrajina uzavřela svůj vzdušný prostor běloruským aerolinkám po nedávném vynuceném přistání letadla irské společnosti Ryanair v Minsku, kde úřady zadržely běloruského novináře, cestujícího na palubě stroje z Atén do Vilniusu.

Lukašenko připomněl, že dříve Bělorusové létali na Krym přes Ukrajinu, aby "nehrotili vztahy" s Kyjevem.

"Ukrajina nám zavřela své nebe. Máme na Krymu svá sanatoria, kam lidé vždy jezdili a létali. Abychom nezhoršovali vztahy, cestovali jsme přes Ukrajinu - vlaky, auty, letadly. Teď zavřeli nebe. Putinovi jsem řekl, aby promyslel, jak bychom se mohli dostat na Krym. Nikoliv přes Polsko, tam nás také nepustí," řekl běloruský prezident podle státní agentury Belta.

Lukašenko tvrdil, že úřady obou zemí už dostaly pokyn, aby rozpracovaly otevření leteckých linek na Krym, a očekává, že se s úkolem vypořádají bez problémů. "Zavřeli nebe - tak co už dělat. Jsou otevřenější státy, přes které se vždy můžeme dostat na Krym," prohlásil.

Na dotaz, zda lety na Krym budou mít "politický podtext", Lukašenko odpověděl, že problém způsobila Ukrajina. Tvrdil také, že když se ptal předchozího ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na cestování Bělorusů na Krym, tak ten prý žádal právě jen, aby běloruští občané k tranzitu využívali ukrajinské území. Stejnou otázku by si prý přál dát také Porošenkovu nástupci Volodymyru Zelenskému, protože letět na Krym se v současnosti dá jen přes Rusko.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dříve uvedl, že Putin a Lukašenko na schůzce v Soči jednali o letech běloruské společnosti Belavia na Krym. V neděli pak sama společnost oznámila, že lety na Krym zatím nechystá, napsal list Kommersant na svém webu.