reklama

"Bude to tak, chlapi. Musíme přijmout novou ústavu (...) a tu byste měli schválit v referendu, protože i předchozí ústavu jsme přijali v referendu. A po nové ústavě lze - pokud si to budete přát - uspořádat volby - parlamentní, prezidentské i místní," řekl Lukašenko při návštěvě minské továrně MZKT, kterou vysílala v přímém přenosu státní televize.

Dříve dnes Lukašenko prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou a že ho k tomu nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb. "Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem," prohlásil před dělníky v jedné z minských továren. "Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete," uvedl.

Demonstrace a stávky začaly v Bělorusku po prezidentských volbách z neděle 9. srpna, po kterých úřady pošesté vyhlásily Lukašenka vítězem, tentokráte s více než 80 procenty hlasy. Ale značná část Bělorusů tento výsledek odmítá jako zfalšovaný a za skutečnou vítězku pokládá opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy. I přes policejní násilí a hromadné zatýkání demonstrantů protesty v Bělorusku sílí. O uplynulé neděli zažila devítimilionová země největší demonstraci ve své historii, když se v Minsku podle odhadů sešlo na 200.000 lidí. Demonstrace za Lukašenkovo odstoupení se konaly i v dalších městech a zároveň propukly stávky v některých klíčových podnicích. Dnešní Lukašenkovy návštěvy v minských továrnách provázelo volání "Odejdi!".

Trump: V Bělorusku panuje hrozná situace, USA ji bedlivě sledují

Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že v Bělorusku po prezidentských volbách zpochybňovaných opozicí panuje hrozná situace, kterou Spojené státy bedlivě sledují. Washington přitom již dříve vyzval Minsk k respektování občanských svobod lidí protestujících proti znovuzvolení dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka a vyzval režim v postsovětské zemi k dialogu s občanskou společností.

V Bělorusku vypukly demonstrace po oznámení oficiálních výsledků voleb, podle nichž dostal Lukašenko přes 80 procent odevzdaných hlasů. Zástupci opozice však tvrdí, že režim výsledky zfalšoval, a požadují opakování voleb. To Lukašenko dosud odmítal, dnes však poprvé tuto možnost připustil, ale pod podmínkou přijetí nové ústavy.

"Je to hrozná situace. Budeme ji velice bedlivě sledovat," prohlásil Trump před novináři.

V neděli se v Minsku sešla podle řady médií dosud největší protivládní demonstrace od sporných voleb z 9. srpna, podle reportérů se jí zúčastnilo až 200.000 lidí. Menší protesty se odehrály také v řadě dalších běloruských měst.

reklama