Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lukašenko podle médií možná Putina klamal ohledně testů na covid-19

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Foto: president.gov.by

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko možná klamal ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně testů na covid-19, které měly před vzájemnými schůzkami dokazovat, že se Lukašenko nenakazil koronavirem. Tyto spekulace se objevily v opozičních médiích poté, co se hackeři ze Sjednoceného štábu hnutí odporu nabourali do počítačů minské kliniky, která se stará o vysoce postavené hodnostáře režimu.

Po analýze odcizených dokumentů hackeři upozornili na nesrovnalosti v osvědčeních o podstoupených testech.

Jako první o záležitosti informoval běloruský server Zerkalo.io, podle kterého jsou dokumenty zveřejněné hackery pravé. Každý je opatřen QR kódem, který skutečně funguje. Osvědčení z období od předloňského dubna do konce loňského roku ale obsahují řadu nepřesností, objevují se v nich různá čísla Lukašenkova dokladu totožnosti a v osvědčeních pro Lukašenkova syna dokonce tři, přičemž jedno číslo odpovídá otcově dokladu.

Osvědčení jsou často vydána s datem dne, kdy otec a syn Lukašenkové měli test postoupit. Někdy se měnilo datum testů, ale datum analýzy a vydání dokladu zůstalo stejné jako u předchozího dokumentu. Přinejmenším v jednom případě bylo podle médií osvědčení vydáno dříve, než byl odebrán vzorek k testu. Z těchto nesrovnalostí pak vyplývá podezření, že Lukašenko ve skutečnosti žádné testy na koronavirus před schůzkami s Putinem neabsolvoval.

Putin se během pandemie izoloval od světa kolem. Ještě před rozpoutáním války proti Ukrajině svět šokovaly záběry z Kremlu, při kterých Putina dělila od jeho hostů mnohametrová vzdálenost. Lukašenko naopak od počátku nebezpečí koronaviru zlehčoval a tvrdil, že nejde o nic, co by se nedalo vyléčit vodkou, saunou a případně jízdou na traktoru. Tvrdil také, že covid-19 "přechodil" bez jakýchkoliv problémů a příznaků.

Témata:  Alexandr Lukašenko Vladimír Putin COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy