Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MAAE vyzvala k ukončení bojů v Záporožské JE, inspekce zaznamenala škody

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes ve zprávě o jaderné bezpečnosti na Ukrajině, ve které zveřejnila i výsledky své inspekce v Záporožské jaderné elektrárně, vyzvala k ukončení bojů v areálu jihoukrajinského zařízení a v jeho okolí. Inspekce podle zprávy zaznamenala škody v blízkosti reaktorových budov i poškozenou infrastrukturu. MAAE uvádí, že její inspektoři v elektrárně potvrdili přítomnost ruských vojáků a vojenských vozidel a vybavení.

MAAE také doporučila zajistit lepší podmínky pro ukrajinské zaměstnance, kteří pod ruským dohledem zařízení udržují v provozu. "Současná situace je v této významné jaderné elektrárně neudržitelná," píše se ve zprávě.

"Okamžitě by se mělo zastavit ostřelování v areálu a jeho okolí, aby se zabránilo dalším škodám na elektrárně a souvisejících zařízeních a aby se zajistila bezpečnost zaměstnanců a zachovala fyzická integrita elektrárny," uvádí zpráva. "To vyžaduje souhlas všech zapojených stran se zřízením ochranného pásma jaderné bezpečnosti a zabezpečení kolem ZNPP," dodala MAAE.

K dohodě na zřízení demilitarizované zóny v okolí okupované elektrárny Rusko i Ukrajinu dnes vyzval i generální tajemník OSN António Guterres. "Síly Ukrajiny i Ruska se musí zavázat, že nebudou vyvíjet žádnou vojenskou činnost směrem k areálu zařízení nebo z něho," řekl Guterres na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rusku vzkázal, aby z elektrárny stáhlo své vojáky i vojenské vybavení. Kyjev by pak musel slíbit, že zařízení vojensky neobsadí.

Rusko převzalo kontrolu nad Záporožskou jadernou elektrárnou (ZNPP) krátce po zahájení invaze na Ukrajinu letos v únoru. Inspektoři MAAE do zařízení přijeli minulý týden na několikadenní misi kvůli obavám o bezpečnost této největší evropské jaderné elektrárny. Na místě zůstali dva odborníci agentury. Kyjev i Moskva se vzájemně obviňují z ostřelování areálu a z útoků v jeho blízkosti a odmítají, že by na zařízení útočili.

Důkazy o škodách podle zprávy viděli i inspektoři, podle kterých ostřelování poničilo mimo jiné budovu se skladem jaderného paliva a jaderného odpadu. Odborníci také byli svědky ostřelování a například 3. září se museli evakuovat do přízemí jedné z budov.

Poškozeny jsou i cesty, střechy, stěny a okna některých budov a nadjezd spojující bloky. Kontrola zaznamenala i nejrůznější opravné práce, další ale podle ní budou potřeba.

"(Inspekce) s obavami poukázala na to, že ostřelování mohlo zasáhnout stavby, systémy a jednotlivé vybavení související se zabezpečením a mohlo mít významné bezpečnostní dopady, způsobit ztrátu životů a zranění zaměstnanců," uvádí zpráva. Šéf MAAE Rafael Grossi, který misi vedl a záporožské zařízení s ní minulý týden navštívil, uvedl, že dřívější útoky sice zatím nezpůsobily jadernou krizi, ale představují neustálé nebezpečí.

Ukrajinští i západní představitelé v předchozích týdnech hovořili i o umístění vojenských jednotek a vojenského vybavení v areálu elektrárny. Britské ministerstvo obrany nebo americké ministerstvo zahraničí uvedly, že Rusko zařízení používá jako ochranný štít. Kyjev varoval, že Moskva na místě skladuje zbraně.

"Tým (MAAE) zaznamenal přítomnost ruských vojáků, vozidel a vybavení na různých místech Záporožské jaderné elektrárny, včetně několika vojenských nákladních vozů v přízemí v turbínových sálech bloku jedna a dva," píše MAAE ve zprávě. V turbínových sálech pořídila inspekce i fotografie vozidel.

Rusko lituje, že zpráva MAAE přímo nejmenovala viníky ostřelování elektrárny, uvedl dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja. Diplomat zopakoval tvrzení Moskvy, že za útoky stojí Ukrajina.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy