Spojené státy uvedly do zvýšené pohotovosti 8500 amerických vojáků, kteří mají být připraveni na rychlé nasazení v Evropě. To podle Peskova nemá žádný vliv na průběh jednání o bezpečnostních zárukách, které požaduje Moskva.

"Jednání jsou v současné fázi ukončena," uvedl mluvčí, který podle agentury TASS zároveň připomněl, že Kreml očekává písemné stanovisko USA k ruským požadavkům a doufá, že ho dostane tento týden. Moskva prý bude poté reagovat. Rusko po Západu mimo jiné požaduje, aby se NATO nerozšiřovalo směrem na východ. Washington i NATO požadavky odmítají.

Podle Peskovova dnešního vyjádření prezident Vladimir Putin v pondělním telefonátu se svým kubánským protějškem Miguelem Díazem-Canelem nehovořil o posílení bilaterální vojensko-technické spolupráce ani o rozmístění vojenských základen v karibské zemi, napsal TASS. Agentura Interfax v pondělí připomněla, že v polovině ledna náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v odpovědi na dotaz ohledně případného rozmístění ruských raket na Kubě a ve Venezuele v případě ztroskotání rozhovorů se Západem o bezpečnostních zárukách řekl, že nechce "nic potvrzovat ani vylučovat".

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes v parlamentu uvedla, že britské jednotky pravděpodobně nebudou nasazeny v bojových operacích na Ukrajině. Podle agentury Reuters dodala, že Spojené království pracuje na tom, aby Ukrajina měla k dispozici zbraně a výcvik. Šéfka britské diplomacie, která se příští týden chystá do Kyjeva, zopakovala varování adresované Moskvě, že jakýkoli vpád na ukrajinské území by měl vážné ekonomické následky.

Severoatlantická aliance v pondělí oznámila, že kvůli hrozbě možné ruské invaze na Ukrajinu vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy. Ministři zahraničí zemí Evropské unie a šéf americké diplomacie Antony Blinken si následně potvrdili jednotný postoj. Moskvu vyzvali ke zklidnění situace a zopakovali, že sedmadvacítka je připravena přijmout masivní sankce v případě útoku na Ukrajinu. Rusko tvrdí, že nic takového nechystá.

Obavy z možné ruské invaze na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Moskva desetitisíce vojáků, v posledních týdnech vedly k horečnatým diplomatickým snahám. Macron hodlá situaci probrat rovněž s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Dnes bude šéf Elysejského paláce jednat o situaci s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ve středu se mají v Paříži setkat v takzvaném normandském formátu zástupci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny.