Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron chce, aby EU zahájila přístupová jednání s Ukrajinou ještě v červnu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek v Paříži oznámil, že chce, aby Evropská unie zahájila přístupová jednání s Ukrajinou do konce tohoto měsíce. Informovala o tom agentura AFP.

"Francie nadále podporuje Ukrajinu ve všech oblastech, včetně evropské integrace, a usiluje o zahájení jednání o členství do konce měsíce," řekl Macron novinářům při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterého hostil v Paříži. Dále zdůraznil, že Francie chce zajistit pro Ukrajinu "nevratnou cestu" k členství v NATO.

Evropská komise (EK) v pátek rovněž podpořila zahájení přístupových jednání s Ukrajinou, uvedl ukrajinský premiér Denys Šmyhal. EK potvrdila, že Ukrajina splnila potřebné reformy pro zahájení jednání.

Ukrajině byl udělen status kandidátské země na členství v EU v červnu 2022, přibližně tři měsíce po začátku ruské invaze. V listopadu loňského roku EK doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem, což Evropská rada schválila o měsíc později.

Pro zahájení přístupových jednání je nutné, aby všechny členské státy EU jednomyslně souhlasily s tím, že Ukrajina splnila potřebná kritéria, jako je boj proti korupci, ochrana jazyků národnostních menšin, politický lobbing a pravidla týkající se majetkových přiznání veřejných činitelů.

Podle agentury Reuters se očekává, že Maďarsko vznese námitky proti Ukrajině v souvislosti s právy menšin. Budapešť opakovaně tvrdí, že maďarská národnostní menšina na jihozápadě Ukrajiny je diskriminována kvůli ukrajinským jazykovým zákonům. Ukrajina toto tvrzení odmítá a koncem roku 2023 upravila příslušný zákon podle doporučení EU.

Evropští a ukrajinští představitelé se snaží, aby jednání začala nejpozději do 25. června, tedy před tím, než se Maďarsko ujme rotujícího předsednictví v Radě Evropské unie.

Témata:  Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy