Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron překvapil. Nasazení vojáků na Ukrajině nevyloučil

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na Ukrajině. Uvedl to na konferenci o podpoře Ukrajiny, kterou večer v pondělí hostil v Paříži. Odmítl ale přiblížit, které státy nasazení svých vojáků zvažují.

Na setkání, kterého se zúčastnilo přes 20 hlav států a vlád, nedošlo k shodě ohledně případného vyslání vojáků západních zemí, nicméně Macron zdůraznil, že v budoucnosti nelze vyloučit žádnou možnost.

Každá země by měla mít podle něj svrchované právo rozhodnout o svém postoji.

Macron také oznámil vznik nové koalice států, které budou Ukrajině dodávat rakety a munici se středním a dlouhým dosahem. Navíc se plánuje mobilizace další munice pro Ukrajinu ze zásob třetích států.

"Jsme přesvědčeni, že porážka Ruska je nezbytná pro bezpečnost a stabilitu v Evropě," prohlásil Macron. "Zajišťujeme naši bezpečnost pro dnešek a zítřek," dodal s důrazem na to, že není zájmem Francie vstupovat do války s ruským lidem.

Macron odmítl uvést, které země zvažují vyslání vojáků a zdůraznil, že preferuje strategickou nejednoznačnost v této otázce.

Na konferenci Macron vyzval evropské lídry, aby poskytli neochvějnou pomoc Ukrajině v oblasti kolektivní bezpečnosti a upevnili obranu s cílem odvrátit případné ruské útoky na jiné země v budoucnosti.

Účastníci konference se dohodli na iniciativách týkajících se kybernetické obrany, společné výroby zbraní a obrany zemí ohrožených ruskou ofenzívou, zejména Moldavska. Také se zavázali podpořit Ukrajinu v blízkosti hranice s Běloruskem pomocí nevojenských opatření, včetně odminování.

Německý kancléř Olaf Scholz naopak opětovně vyloučil dodání řízených střel s plochou dráhu letu Taurus na Ukrajinu. Jako důvod uvedl riziko zapojení Německa do války.

"Jsem překvapen, že to s některými lidmi ani nepohne, že se ani nezamýšlejí nad tím, zda to, co děláme, může vést k účasti ve válce," řekl Scholz podle DPA.

Je také překvapen, že se tato otázka klade znovu a znovu. V diskusi o střelách Taurus jej "rozčiluje chybějící rovnováha" mezi tímto systémem a tím, co Kyjev skutečně potřebuje, dodal. "To, co Ukrajině chybí, je munice...," vysvětlil Scholz.

Ukrajina opakovaně žádá Německo o střely Taurus, které jsou schopny zasahovat cíle až do 500 kilometrů. Podle Kyjeva tento typ munice potřebuje k zasahování ruských pozic při současné protiofenzivě.

Témata:  Emmanuel Macron válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?