Krátce po zveřejnění prvních projekcí dnešního rozhodujícího klání francouzských prezidentských voleb gratulovali Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení šéfové institucí Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že se těší na pokračování "skvělé spolupráce". Předseda Evropské rady Charles Michel konstatoval, že evropský blok může v "bouřlivém období" dalších pět let počítat s aktivní rolí Francie.

Zatímco Macron dával během prvního pětiletého období jasně najevo zájem o posilování role EU, jeho soupeřka Marine Le Penová razila nacionalistickou rétoriku a z jejího možného úspěchu měli unijní činitelé obavy.

"V tomto bouřlivém období potřebujeme pevnou Evropu a Francii, která se bude plně angažovat v zájmu suverénnější a strategičtější Evropské unie," uvedl v první reakci na předběžný výsledek voleb Michel, von der Leyenová napsala, že díky Macronovu znovuzvolení "společně posuneme kupředu Francii i Evropu".

Úlevu dávali najevo i europoslanci z hlavních politických skupin, kteří z velké většiny doufali v Macronovo vítězství. "Silná EU potřebuje silnou Francii," blahopřála současnému prezidentovi šéfka EP Roberta Metsolaová.

"Gratuluji Emmanuelu Macronovi k jeho znovuzvolení prezidentem Francie. Francie je jedním z našich nejbližších a nejdůležitějších spojenců. Těším se na pokračující spolupráci při řešení nejdůležitějších problémů pro naše dvě země i celý svět," napsal Johnson na twitteru.

"Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách je úžasnou zprávou pro celou Evropu," uvedl v oficiálním prohlášení Draghi. Macron ve volbách porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou, která zastává výrazně euroskeptické názory.

Nizozemský premiér Mark Rutte zaslal prostřednictvím twitteru Macronovi "vřelé gratulace" ve francouzštině. "Mám radost, že budeme pokračovat v naší rozsáhlé a konstruktivní spolupráci v EU a NATO a že ještě posílíme již tak skvělé vztahy mezi našimi zeměmi," napsal.

Ke gratulacím se připojili i belgický premiér Alexander De Croo a jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel, kteří jsou stejně jako Macron centrističtí politici.

Voliči Emmanuela Macrona vyslali jasný proevropský signál, je přesvědčen německý kancléř Olaf Scholz, který francouzské hlavě státu na twitteru gratuloval ke znovuzvolení. Sjednocená Evropa je největším vítězem francouzských prezidentských voleb, míní také německý ministr financí Christian Lindner.

"Félicitations, srdečné blahopřání milý prezidente Emmanueli Macrone," napsal Scholz na adresu čtyřiačtyřicetiletého politika, který ve druhém kole voleb přesvědčivě porazil krajně pravicovou soupeřku Marine Le Penovou, když získal kolem 58 procent hlasů. "Těším se, že budeme pokračovat v naší dobré spolupráci," poznamenal Scholz také.

Vrcholní slovenští politici uvítali znovuzvolení Macrona prezidentem Francie

Vrcholní politici Slovenska blahopřáli Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení francouzským prezidentem. Výsledky rozhodujícího kola hlasování, po kterém Macronova vyzývatelka Marine Le Penová uznala porážku, označili za dobrou zprávu pro Evropu.

"Těším se na pokračování naší práce společně s Francií pro silnou a jednotnou EU," napsala na twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Populismus a destrukce byly poraženy. Je to skvělá zpráva pro Evropu a zodpovědná volba," uvedl předseda slovenské vlády Eduard Heger.

Podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka znovuzvolení Macrona dokazuje zájem francouzských voličů o evropskou budoucnost země, jakož i o její silné angažování na mezinárodní scéně.

"Je to dobrá zpráva pro Evropu, která čelí novým a kolosálním výzvám, jako jsou obnova míru na Ukrajině, energetická bezpečnost Evropské unie či klimatická změna," napsala slovenská vicepremiérka Veronika Remišová.

reklama