"Chápu, že mnozí už jsou z pandemie unaveni a potýkají se s pandemickým vyčerpáním," uvedl premiér v projevu, z něhož cituje agentura Reuters.

Plně očkovaní budou v osmi malajsijských státech od úterý moci chodit do restaurací, provozovat individuální sporty venku či turistiku mezi zmíněnými státy.

Malajsie, která má zhruba 32 milionů obyvatel, zavedla uzávěru 1. června. Ačkoliv země nadále zaznamenává rekordní denní přírůstky nakažených, epidemická situace se v několika jejích státech začala zlepšovat.

Za poslední den malajsijské úřady zaznamenaly 18.688 nově infikovaných a rekordních 360 covidových úmrtí. Proočkovanost v zemi však rychle stoupá od poloviny července, nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 zatím dostalo více než 66 procent dospělé populace.

Nadcházející uvolnění restrikcí se nebude týkat hlavního města Kuala Lumpuru a jeho okolí, kde je epidemická situace aktuálně nejhorší.

Nově malajsijská vláda také umožní plně očkovaným občanům a rezidentům po návratu ze zahraničí podstoupit karanténu doma. Kabinet podle premiéra také zvažuje, zda uvolnit restrikce v dalších sektorech ekonomiky, k čemuž se brzy vyjádří.

Za plně očkované se považují osoby, u nichž od očkování druhou dávkou uplynuly nejméně dva týdny, případně 28 dní u jednodávkové vakcíny.