reklama

Matovič řekl, že chce kandidaturou přispět k hledání pravdy a pomoci lidem, aby v prvním kole volili v souladu se svým svědomím. "Jdu pomoci v první řadě lidem, aby měli dost informací. Kandidátům jdu okořenit kampaň," řekl podle TASR.

Motivace pro jeho vstup do boje o post hlavy státu je poněkud nejasná. Bývalý premiér totiž zdůraznil, že nechce být prezidentem a ani jím nebude. Přesto se kandidatury nemíní vzdát.

Podle svých slov nechce ani škodit Ivanu Korčokovi, který je považován za hlavního vyzyvatele předsedy parlamentu Petera Pellegriniho. "Hlásím se do boje, chci dělat záda demokratickému kandidátovi, vytvořit cestu pravdě a klást možná i nepříjemné, ale adekvátní otázky," dodal Matovič, který nevyloučil podporu Korčoka pro případné druhé kolo.

Prezidenta volí slovenští občané v přímé volbě na pětileté funkční období. Podle ústavy musí kandidáta navrhnout nejméně 15 poslanců anebo 15 tisíc občanů prostřednictvím petice. Návrhy se odevzdávají předsedovi parlamentu nejpozději do 21 dnů od vyhlášení voleb.

První kolo voleb proběhne v sobotu 23. března, případné druhé kolo bude 6. dubna. Funkční období prezidentky Zuzany Čaputové, která deklarovala, že nebude post obhajovat, skončí 15. června.