reklama

Podle dřívějších informací slovenských médií opozice shromáždila dostatek poslanců na sesazení kabinetu.

Čtyři ministři za SaS opustili vládu v září poté, co Matovič nevyhověl požadavku SaS, aby z vlády odešel. SaS a Matovič byli dlouhodobě ve sporu ohledně různých témat. Loni v březnu si SaS spolu s nejmenší vládní stranou Za lidi vymohla odchod Matoviče z funkce premiéra, novým ministerským předsedou se stal Matovičův stranický kolega z nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Eduard Heger.

"Pád vlády v této době způsobí chaos a neschválený státní rozpočet strádání lidí a mimořádné ekonomické škody pro stát. Záleží mi na rukojmích. Dnes jsou rukojmími všichni lidé na Slovensku," prohlásil Matovič.

"Je zjevné, že opět jednou byly podmínky dány tak, aby byly pro nás nepřijatelné. Demise Igora Matoviče neměla být jen hypotetickou možností, ale měla být i skutečně podaná. Dost bylo chaosu, odmítáme se na tom podílet," uvedl Sulík v tiskové zprávě, kterou SaS poskytla ČTK. Dříve během dne se Sulík sešel s Hegerem.

SaS dlouhodobě kritizuje Matoviče kvůli stylu jeho vládnutí a způsobu komunikace. Dříve strana oznámila, že nehodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok. OLaNO už na konci srpna, těsně před vypršením tehdejšího ultimáta SaS na odchod Matoviče z vlády, podmínilo případnou Matovičovu demisi splněním několika požadavků. Sulík tehdy vyhověl jedinému, a to rezignaci na funkci ministra hospodářství. O dalších návrzích koaličního partnera chtěl Sulík jednat až po rezignaci Matoviče, což se tehdy ale nestalo.

Hlasování sněmovny o nedůvěře vládě bylo původně naplánováno na úterý. Parlament ale termín rozhodování o pádu vlády posunul na žádost OLaNO o dva dny, a to kvůli trojici nezařazených poslanců, kteří stejně jako část opozice požadují vypsání nových voleb.