Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský ministr financí Matovič nabídl demisi s podmínkami, SaS to odmítla

Igor Matovič
Igor Matovič
Foto: Facebook Igor Matovič

Slovenský ministr financí Igor Matovič dnes nabídl demisi, pokud bývalá vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS) podpoří předlohu státního rozpočtu a stáhne v parlamentu svůj návrh na vyjádření nedůvěry menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera, o kterém by sněmovna měla hlasovat ještě dnes. Matovič to před polednem řekl novinářům. SaS Matovičovu nabídku odmítla a uvedla, že konec vlády je nevyhnutelný.

Podle dřívějších informací slovenských médií opozice shromáždila dostatek poslanců na sesazení kabinetu.

Čtyři ministři za SaS opustili vládu v září poté, co Matovič nevyhověl požadavku SaS, aby z vlády odešel. SaS a Matovič byli dlouhodobě ve sporu ohledně různých témat. Loni v březnu si SaS spolu s nejmenší vládní stranou Za lidi vymohla odchod Matoviče z funkce premiéra, novým ministerským předsedou se stal Matovičův stranický kolega z nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Eduard Heger.

"Pád vlády v této době způsobí chaos a neschválený státní rozpočet strádání lidí a mimořádné ekonomické škody pro stát. Záleží mi na rukojmích. Dnes jsou rukojmími všichni lidé na Slovensku," prohlásil Matovič.

"Je zjevné, že opět jednou byly podmínky dány tak, aby byly pro nás nepřijatelné. Demise Igora Matoviče neměla být jen hypotetickou možností, ale měla být i skutečně podaná. Dost bylo chaosu, odmítáme se na tom podílet," uvedl Sulík v tiskové zprávě, kterou SaS poskytla ČTK. Dříve během dne se Sulík sešel s Hegerem.

SaS dlouhodobě kritizuje Matoviče kvůli stylu jeho vládnutí a způsobu komunikace. Dříve strana oznámila, že nehodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok. OLaNO už na konci srpna, těsně před vypršením tehdejšího ultimáta SaS na odchod Matoviče z vlády, podmínilo případnou Matovičovu demisi splněním několika požadavků. Sulík tehdy vyhověl jedinému, a to rezignaci na funkci ministra hospodářství. O dalších návrzích koaličního partnera chtěl Sulík jednat až po rezignaci Matoviče, což se tehdy ale nestalo.

Hlasování sněmovny o nedůvěře vládě bylo původně naplánováno na úterý. Parlament ale termín rozhodování o pádu vlády posunul na žádost OLaNO o dva dny, a to kvůli trojici nezařazených poslanců, kteří stejně jako část opozice požadují vypsání nových voleb.

Témata:  Igor Matovič Slovensko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.